Északnyugat-Ausztráliában sosem látott méretű dínólábnyomot fedeztek fel – írja a Popular Science.
A Goolarabooloo törzs mindig is tudott a létezésükről, a fosszíliák és lábnyomok folklórjuk fontos részét képezték. 2008-ban, amikor az ausztrál kormány földgázfeldolgozó-telepet akart itt létrehozni, elárulták, mi található itt a térségben. A helyszínre érkező kutatók azt tudták meg, hogy a lábnyomok többsége csak apálykor kerül a felszínre, így a mostani felfedezéshez kellett némi bátorság is: sósvízi krokodilok és cápák egyaránt nehezítették a munkájukat a partmenti, sekély vizekben.
Az Ausztrália Jurassic-parkjának is nevezett térségben azóta is folyamatosan folynak kutatások. Most egy akkora megkövült lábnyomot találtak a kutatók, mely magasan veri a korábbi csúcstartót: összesen százhetvenöt centiméter hosszú. A korábbi rekordert tavaly júliusban fedezték fel Bolíviában: a maga száztizenöt centiméterével már az is impozánsnak számított.
A Dampier-félszigeten összesen huszonkét hasonló lelet került elő, és egyesek közül száznegyvenmillió éves kövületben találhatók. Ez a hatalmas lábnyom ráadásul egy növényevő dinoszaurusz lenyomata. A kutatók elmondása szerint ezen a partvidéken élénk dínó-élet zajlott bő százmillió évvel ezelőtt, olyan változatos élővilággal, mint ma a Serengeti nemzeti parkban, Afrikában. Ez a sauropodák családjába tartozó állat, aki a rekordnagyságú lábnyomot hagyta maga után, körülbelül harmincöt méter hosszúságú lehetett.
Újabb cikkünk ebben a témában:
Még több dinó bukkan fel az idén Veszprémben - 2017.04.12.
Az újranyitást követően összesen ötven életnagyságú dinószobor várja majd a látogatókat.