A Kilimandzsáró egyik lakatlan völgyében. A 81,5 méteres Entandrophragma excelsum a mahagónifélék családjába tartozik.
Andreas Hemp, a Bayreuthi Egyetem munkatársa a tanzániai vulkánt kutatva 20 éve talált az óriásfák egy csoportjára, de csak a közelmúltban tudták pontosan megmérni őket - írja az MTI az EurekaAlert című tudományos portál cikke alapján.
2012 és 2016 között lézerrel mértek meg 32 fát, amelyek közül a 10 legmagasabb 59,2 métertől 81,5 méterig terjedt. Törzsük átmérője 0,98 és 2,55 méter közötti. A német szakember az adatokból arra következtetett, hogy a behemót fák 500-600 évesek lehetnek.
De nem Afrikában nőnek a világ legmagasabb fái, hanem az észak-amerikai kontinensen: a kaliforniai Redwood Nemzeti Park egyik mammutfenyője 115,6 méter. Ausztráliában is találtak már 100 méter magas eukaliptuszt. A Biodiversity and Conservation című folyóiratban megjelent tanulmány szerint azonban az óriásfa fontos szerepet játszik a hegyvidék gazdag ökoszisztémájában, páfrányok és más növények bújnak meg rajta. "Ezek a fák olyanok, mint egy város az erdőben" - mondta Andreas Hemp.
A zöld óriásokat azonban veszélyezteti az illegális fakitermelés, amely megtizedelte élőhelyüket. A kutatócsoport ezért javasolja, hogy a völgyet csatolják a szomszédos Kilimandzsárói Nemzeti Parkhoz, hogy védelmet kapjon.