90 perc alatt Európából Ausztráliába egy kabinban

Három év alatt terveztek meg egy olyan űrsiklóra hasonlító repülőgépet, amely a földről rakéta hajtóművekkel merőlegesen szállhatna fel, majd az utaskabin a hang sebességének húszszorosával kontinenseket repülhetne át.

  

Az űrsikló képe illusztrációFotó: Wikipedia Commons

Most, az űrutazások korában már szinte szemrebbenés nélkül vesszük tudomásul, hogy Európából 90 perc alatt el lehet jutni például Ausztráliába, ahova jelenleg a leggyorsabb útvonal is 30 óra körül van. Pedig a dolog nem lehetetlen, ha hinni lehet a Deutschen Zentrum für Luft und Raumfahrt legújabb kutatásainak, akik egy olyan gépet fejlesztettek ki, amely a repülőgépet a rakétával kombinálja - írja cikkében a Turizmus Online.

A tervek az EU tudományos alapjának anyagi támogatásával készültek, és a tanulmányok a FAST 20 XX munkanevet viselik. A munka során, három év alatt sikerült egy nagyon nagy sebességű, űrsiklóra hasonlító repülőgépet tervezni. A SpaceLiner nevet viselő gép egy földi központból indulna, merőleges felszállást biztosító rakéta hajtóművekkel.

A többször is felhasználható kilövő szerkezet 8 másodperc után leválik az 50 utasnak helyet biztosító kabinról, mely ezt követően a hang sebességének húszszorosával repülhet - egyelőre csak 80 percet - és minden gond nélkül leszállhat egy hagyományos repülőtéren.

Habár a történet eléggé futurisztikus, a tudósok azonban már most bejelentették, hogy még ebben az évtizedben sor kerülhet a kísérleti repülésre. A tudományos testület közleményében arra nem tért ki, hogy a személyzet és az utasok szervezete milyen módon viselné el a hatalmas gyorsulást és az azt követő nagy sebességű haladást, ahogy az sem világos, hogy egy ekkora sebességből, hogyan sikerül majdan egy normál leszállás, gurulás, vagy dokkolás egy hagyományos repülőtéren.

Ezek is érdekelhetnek