10 DOLOG, AMIT NEM TUDTÁL MÁLTÁRÓL

Az ősi szigetcsoport valójában népszerű hollywoodi helyszín és számos történelmi esemény hazája

A világ egyik legkisebb országa, Málta lenyűgöző történelmet, kultúrát és temérdek természeti szépséget rejt apró határai között. Ősi templomokkal és barlangokkal, látványos tengerpartokkal - amelyeket számos hollywoodi film háttereként használtak -, Málta évszázadok óta csábítja az utazókat. A Trónok harca című film forgatási helyeitől egészen az ellenállhatatlan tengeri finomságokig számos meglepetést tartogat számunkra is. Fedezz fel velünk most 10 meglepő és izgalmas dolgot Máltáról, amit még nem tudtál. 

Forrás: Malta Tourism Authority

A szigetvilág

Málta egy szigetcsoport, nem egyetlen sziget. Valójában hét szigetből áll, bár ezek közül csak kettő és fél lakott. Málta és Gozo mellett az idilli Comino a harmadik legnagyobb sziget, bár nem állandóan lakott, és itt nincsenek autók sem.

Forrás: Malta Tourism Authority

Ősi Gozo

Gozo nyugodt, vidéki hangulata és történelmi helyszínei miatt kedvelt. Victoria középkori fővárosa kötelező látnivaló ősi fellegvárával. A látogatók körbejárhatják a történelmi falak tetejét, ahonnan szinte az egész sziget látványában gyönyörködhetnek. A természeti szépséggel megáldott Gozo gyönyörű tája és strandjai közé tartozik a Calypso-barlang, amelyet azért neveznek így, mert úgy gondolják, hogy ez ihlette Calypso barlangját Homérosz Odüsszeájában. Tegyen egy hajókirándulást a Ramla-öböl mellett található barlanghoz, és gyönyörködjön a csodálatos kilátásban. Málta és Gozo között rendszeresen jár komp (az út mindössze 20 percet vesz igénybe), vagy vízi taxival is utazhat a szigetek között.

Forrás: Malta Tourism Authority

Málta a képernyőn

Sokak számára meglepő, de számos nagy film forgatási helyszíne volt már Málta. Hollywoodból az 1920-as évek óta járnak ide, és a nagy képernyős sikerfilmek, mint például a Troy, a Gladiator és a Phillips kapitány, mind felhasználták a máltai táj nyújtotta látképet. A Trónok harca című sikersorozatot többször forgatták Máltán, és az ország nagy része a King's Landing helyszíneként jelent meg a sorozatban.

A név története

Bár soha senki nem lehet biztos benne, sokan úgy gondolják, hogy Málta nevét a görög „méz" szóból a „melit"-ből ered. Lehetséges, hogy a becenevet görög tengerészek aggatták a szigetekre, mivel a régió jellegzetes mézét a máltai mézelő méhek készítik, amit már akkor értékes csemegének tartottak.

Forrás: Malta Tourism Authority

Máltának három UNESCO Világörökségi helyszíne van, és számuk gyarapodik...

Málta biztosan nem szűkölködik világszínvonalú történelmi helyszínekben. Fővárosa, Valletta mellett az ország két további UNESCO Világörökségi helyszínnel büszkélkedhet: a megalitikus templomok és a Hal Saflieni Hypogeum földalatti nekropolisza. Ezen túlmenően az ország még további hét helyszíne is szerepel az UNESCO előzetes listáján, a gozói Cittadella és Málta egykori fővárosa, Mdina.

Valaha az európai kontinens része volt

Tudósok úgy vélik, hogy körülbelül 17 000 évvel ezelőtt a máltai szigetcsoport Szicíliával és Olaszországgal együtt a szárazföld része volt, egészen az utolsó jégkorszakig, amikoris a tengerszint emelkedése miatt a szigetcsoport elvált a kontinenstől.

A helyi mesterségek bemutatója Ta'Qali Crafts Village-ben

Fedezd fel a hagyományos máltai kézműves remekeket az itt kialakított művésztelepen. Ideális hely az ajándékok beszerzésére és a tradicionális helyi mesterségek, az ékszerkészítés, a kézzel fújt üvegművesség, a kerámia készítés és a csipkeverés megismerésére.

Forrás: Malta Tourism Authority

A Pastizzi, a máltai lángos

Az ételek és italok központi szerepet töltenek be a máltai kultúrában, és rengeteg helyi specialitással találkozhatunk. A Pastizzi egy jól ismert és kedvelt helyi snack, amely ricottával vagy borsóval töltött sült leveles tésztából készül. fogyaszd őket egy pohár Ciskkel, a helyi sörrel vagy Kinnie-vel, egy narancsból és gyógynövényekből készült helyi üdítővel.

Forrás: Malta Tourism Authority

Málta 1964-ben nyerte el függetlenségétA britek a 19. század elején érkeztek Máltára, és a szigetek több mint 150 évig brit fennhatóság alatt maradtak. Málta végül az 1960-as évek közepén nyerte el függetlenséget, majd 1974-ben lett köztársaság. A brit befolyás nyomai ma is megmaradtak, például néhány brit telefonfülke, amely még mindig a szigeten maradt. Az angol nyelv használatáról nem is beszélve.

Forrás: Malta Tourism Authority

Valletta Európa egyik legkisebb fővárosa

A mindössze 0,55 négyzetkilométeres Valletta minden bizonnyal kompakt, de tele karakterrel és történelemmel. 1571 óta Málta fővárosa. A Szent János Lovagrend lovagjai építették. Erődszerű kialakítása nem véletlen, komoly védelmi célokat szolgált és ezért magas falak veszik körül. A 2018-ban Európa Kulturális Fővárosa címet elnyert város a barokk építészet számos remekművének ad otthont.

Fedezd fel idén te is a Földközi-tenger rejtett kincsét Máltát. Nem kell megvárni a nyarat egy kellemes hosszú hétvége is elegendő, hogy átéld az időutazás élményét.

Irány Málta! #VisitMalta

Ha tetszett a cikk, akkor kattintson a tetszik gombra vagy kövessen minket Facebook és Instagram oldalunkon!

Ezek is érdekelhetnek