Cuki rókafalu Japánban - De mi a helyzet Magyarországon?

Rókarajongóknak kötelező úti cél! Egy hamisítatlan rókaszentély, ahol több mint száz színpompás ravaszdi várja a látogatókat. Az erdei környezet, a közeli sinto szentéllyel és torii kapuval együtt igazi japán vidéki hangulatot kölcsönözve meghálálja az utazás fáradtságát.

A japán rókafalu állatai nagyon szelídek és kifejezetten játékosakForrás: Wikipedia/Cloud Visual

Rókafalu Shinkansennel

Ha Tokió környékén jársz, feltétlenül látogass el a Shiroishi közelében lévő hegyekben található  Miyagi Zao Rókafaluba (japánul Zao Kitsune). A szentély egy 3 órás vonatútra fekszik a japán fővárostól, amellyel egyszersmind a híres, nagy sebességű Shinkansen vonatot is lehúzhatod a bakancslistádról. A Zao Rókafalu a Shiroishi állomásától még egy 20-30 perces autóútra fekszik. Ugyanakkor a túra igazán megéri, mert egyrészt a faluba vezető út igazán festői, ráadásul e hatalmas erdőszerű szentélyben nagyon cuki vadon élő rókák szaladgálnak szabadon.

A faluban – néhány nyuszi, kecske, tengerimalac és póni mellett – több mint száz róka él, melyek hat különböző rókafaj képviselői, így megfigyelhetsz köztük a vörösek mellett hófehér és kék sarki, fehér-ezüst átmenetű platina, illetve sötétebb színű ezüst rókákat is, ahogy különböző színkombinációkban előforduló hibrideket is. Itt az ember és a természet igazi harmóniában találkozhat egymással.

A rókák népszerű állatok a japán népmesékben és hagyományokban, számos mítoszban, színházi előadásokban, videójátékokban, sőt még  zenei klipekben is felbukkannak, egy szóval sokat lehet tanulni a hozzájuk kapcsolódó történetekből, kultúrából.

A japán rókafalu tradicionális hangulatú bejárataForrás: Wikipedia/Piccolist

Rókaszentély természetes környezetben

A rókafalu egy elülső állatsimogatóból, illetve mögötte egy természetes környezettel rendelkező rezervátumból áll, ahol az állatok szabadon mozoghatnak. A rókák nagy része egyébként többnyire itt tartózkodik. A területen rengeteg fa és bokor, illetve fakalyibák, mesterséges odúk vannak, melyek remek búvóhelyet nyújthatnak azoknak az állatoknak, amelyek éppen nem akarnak barátkozni, vagy inkább csak pihennének, aludnának. Más ravaszdik viszont olyan kíváncsiak, hogy azonnal odaszaladnak a belépőhöz.

Etetni a helyszínen kapható speciális rókaeledellel lehet őket (200 jen), amint meghallják a műanyag zacskót a zsebedben, azonnal követni fognak (támadni nem szoktak, de éppen emiatt a ketrecben lévő rókákat nem is szabad etetni). Ilyenkor jobb, ha az ételt leejted a földre, vagy óvatosan a levegőbe dobod, hogy elkerüld a véletlen harapást. Az etetés tökéletes lehetőség arra, hogy közeli fotókat készíts ezekről a fenséges állatokról, ugyanakkor szigorú szabályok gondoskodnak az emberek és az állatok védelméről.

A rókák jól alkalmazkodtak a szélsőséges időjárási viszonyokhoz is - illusztrációForrás: AFP/Anadolu/Huseyin Demirci

Miért válaszd a rókafalut?

Meglepő módon (tekintve, hogy a rókák valóban igazán imádni valóak) ez egy kevésbé népszerű célpont a turisták számára, mint a nyulakkal teli Oshima-sziget, a macskákkal benépesített Tasirodzsima, vagy a narai szarvas mennyország és a számtalan állatkávézó. Pedig ha télen látogatsz el a rókafaluba, a kis vörös barátok elegánsabb, puhább, vastagabb bundával fognak várni. Ráadásul a róka-program mellett kirándulni is lehet a Zao-hegység elbűvölő erdei környezetében, sőt, a rezervátum mellett egy szobrokkal teli sintó szentélyt, illetve egy szintén e valláshoz kapcsolódó torii-t, vagyis egy tradicionális japán kaput is találhatsz.

A Zao Rókafalu belépődíja 1000 jen, 12 év alatt ingyenes.

És mi a helyzet rókafronton hazánkban?

Bár a japán rókafaluhoz hasonló intézményt nem lehet itthon találni, számos állatkertben és vadasparkban viszont megcsodálhatjuk őket. Ugyanakkor az állatok életterének csökkenése miatt egyre nagyobb számban merészkednek be a rókák a nagyvárosokba is, és a megfigyelések szerint ezek az egyedek egyre szelídebbek, egyre merészebbek. A vadon élő állatok nagyvárosi megjelenésének növekvő tendenciája egyébként egész Európában megfigyelhető. A rókák kifejezetten intelligens állatok, így hamar megtanulják, hogy alapvetően nem kell félniük az embertől.

A rókák már a nagyvárosokba is bemerészkednek - ne édesgessük magunkhoz a vadállatokat!Forrás: Unsplash.com

Korábban sokan tartottak tőlük, mondván a szelíd róka egyet jelent a veszett rókával, ez a feltételezés azonban napjainkban már nem állja meg a helyét. A veszettség manapság egyre ritkábban megjelenő betegség náluk (a Nébih vakcinázza is az állatokat a veszettség kialakulásának megelőzése érdekében), és bár előfordulhat, de populációjuk nagy részét tekintve az egészséges állatok is egészen szelídek, mivel hozzászoktak az urbánus környezethez, és egyáltalán nem tartanak az embertől.

Sokan még etetik is őket, ami viszont egyáltalán nem szerencsés, mivel az állatokban függőség alakulhat ki, a szakemberek szerint pedig hatalmas probléma, ha a vadállat a táplálékkal köti össze az embert.

A pozitív visszacsatolás és a finom falatok hatására ugyanis levetkőzik minden természetes félelmüket, és ebből aztán komoly konfliktusok adódhatnak, ha valaki közelebbi kapcsolatba akarna lépni velük, megsimogatná, vagy akár közös fotót szeretne készíteni velük.

A városi rókák Angliában is teljesen megszokott látványt jelentenek már:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek