A napokban több, kedves állatos hír is felröppent, mely azt hivatott illusztrálni, hogyan nyeri vissza a természet, ami őt megilleti, míg az emberek visszahúzódnak megszokott tevékenységeiktől. Láttuk, hogy Velencébe visszatértek a hattyúk, sőt, a delfinek is, egy kínai faluban, Yunnanban pedig elefántok részegültek meg a kukoricabortól. Ezeknek a szívmelengető és szórakoztató híreknek csak egyetlen szépséghibájuk van: az, hogy nem igazak - rombolja le illúzióinkat a National Geographic cikke.
Hattyúk ugyanis eddig is éltek Buranó csatornáiban, ahol a közösségi médiát bejárt képek is készültek. A posztoló ezt nem tudta, csak valami szívmelengetőt akart kitenni, amit valljuk be, ezekben az embert próbáló időkben meg is értünk. Velence vizei egyébként tényleg tisztábbak lettek, ennyi hírértéke tehát valóban van a posztnak.
Here's an unexpected side effect of the pandemic - the water's flowing through the canals of Venice is clear for the first time in forever. The fish are visible, the swans returned. pic.twitter.com/2egMGhJs7f
— Kaveri (@ikaveri) March 16, 2020
A velencei delfinekről készült képek egy része eltűnt már a közösségi médiából, miután kiderült, hogy a fotók valójában Szardínián, Cagliariban készültek, ahol nem is annyira ritka vendégek a delfinek.
Venice hasn't seen clear canal water in a very long time. Dolphins showing up too. Nature just hit the reset button on us pic.twitter.com/RzqOq8ftCj
— Gianluca De Santis (@b8taFPS) March 17, 2020
Az elefántos anekdota körül már sokkal több a homály. A helyi hatóságok ugyan cáfolták a történetet eredeti formájában, és annyit elmondtak, hogy egy elefántcsorda tört be Manamai faluba, élelem után kutatva és károkat okozva a helyiek otthonaiban, azt nem tisztázták, valóban ittak-e alkoholt az állatok, és hogy a képen valóban részeg elefántok láthatók-e.
While humans carry out social distancing, a group of 14 elephants broke into a village in Yunan province, looking for corn and other food. They ended up drinking 30kg of corn wine and got so drunk that they fell asleep in a nearby tea garden. pic.twitter.com/ykTCCLLCJu
— Corono she better don’t (@Spilling_The_T) March 18, 2020
Ezek a jelenségek mindenesetre rávilágítanak arra, hogy milyen könnyen és gyorsan terjednek a pletykák. Egy 2016-os kutatás azt is megállapította, hogy az álhírek terjedése hasonló mintázatot követ, mint a járványoké.