Közép-Ázsiában és Délnyugat-Szibériában őshonos lilebíbicet figyelt meg a Kiskunsági Nemzeti Park egyik munkatársa Baks mellett. A madárritkaság eddig csupán néhány alkalommal fordult elő Magyarországon - közölte Facebook oldalán a Magyar Madártani Egyesület Csongrád megyei csoportja.
A 30 centi körülire megnövő, fokozottan védett madár csak nagy ritkán vetődik a Kárpát-medencébe, hiszen közép-ázsiai és délnyugat-szibériai száraz sztyeppék fészkelőfaja. Fátlan, homokos vagy füves pusztaságokon, néha tengerpartokon fordul elő.
Ázsiából legtöbbször bíbiccsapatokhoz csapódva kóborol egy-egy példánya a mi vidékünkre. A nemzeti park munkatársa is egy ilyen csapat átnézése során fedezte fel, egy Baks melletti belvízfolton a ritka madarat - írja az MTI.
A távolabbról rózsaszínes szürkének látszó lilebíbic akkora, mint egy bíbic, de a lábai hosszabbak. Teste szürkés, hasa pedig gesztenyebarna, színének érdekessége, hogy télen kissé kifakul. A kis madár szöcskét, bogarat, tücsköt szedeget a talajról, így táplálkozik. Magokat csak kis mennyiségben fogyaszt.