Ingyen metróznak a dobozban utazó kutyák

Az állatok világnapján a Rex Kutyaotthon Alapítvány és a Budapesti Közlekedési Központ közös rendezvényen mutatta be, mire kell figyelni az állatok metrón, villamoson, trolin, HÉV-en és a buszon való szállításakor az állatok és a többi utazó biztonsága érdekében.

 A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) összefoglalta az ebszállításra vonatkozó szabályokat kedden, a Gellért téri metrómegállóban rendezett sajtótájékoztatón, írja az MTI.

Kisméretű kutyát kézipoggyász méretű, állatok szállítására alkalmas zárt szállítódobozban, ketrecben vagy táskában lehet vinni, amelyből az állat az utazás alatt nem tud kiszabadulni.

Fotó: Szigetváry Zsolt - MTI

 Minden egyéb esetben az állat életkorától, fajtájától és méretétől függetlenül csak úgy szállítható kutya, ha póráz és felcsatolt szájkosár vagy pofaszorító van rajta, ami megakadályozza azt, hogy a kutya másokat megharapjon vagy fogával a járművön bárkiben vagy bármiben kárt tegyen.

Kutyát kézben is lehet szállítani, de szintén csak pórázzal és felcsatolt szájkosárral.

A négylábú utasoknak az adott távolságra érvényes teljes árú menetjegyet vagy havi kutyabérletet kell vásárolni. A kutyabérlettel egy kutya szállítható. A bérletszelvény csak az arckép helyén "EB" felirattal ellátott érvényes általános bérletigazolvánnyal együtt használható, amelynek sorszámát a vásárláskor meg kell adni.

A zárt kutyaszállító dobozban, kézipoggyászként szállított ebnek nem kell külön jegyet vagy bérletet vásárolni.

Fotó: Szigetváry Zsolt - MTI

 Díjmentesen utazhatnak a rendőrségi szolgálati kutyák és a megkülönböztető jelzéssel ellátott vakvezető, mozgáskorlátozottakat segítő, hangot jelző, rohamjelző és személyi segítő kutyák. Fontos továbbá, hogy egy utas csak egy kutyát szállíthat.

A szakemberek felhívták a figyelmet a mozgólépcső helyes használatára is, hiszen az a kutyák számára az elsődleges balesetforrás. A szerkezet becsípheti az állat lábát, letépheti róla a szőrt vagy a körmöt. Ezért a kutya biztonsága érdekében, mozgólépcsőn a kutyákat kézben kell szállítani, különösen a fel- és lelépéskor. Nagyobb testű, nehezebb kutyával az állomáson szolgálatot teljesítő személyzetnek történő bejelentés után, a tartalékban lévő, álló mozgólépcsőt kell igénybe venni, amennyiben ez lehetséges.

Az utasnak közlekedéskor mindenképpen magával kell vinnie a kutya érvényes oltási bizonyítványát, és azt kérésre fel kell mutatnia.

Újabb cikkünk ebben a témában:


Kutyával nyaralni? Jó tanácsok és etikett kutyával utazóknak - 2017.05.23.
Egyre több lehetőség nyílik itthon is kutyával utazni, megszállni, étterembe menni. Most egy kicsit a kutyásokon a világ szeme: nem mindegy, hogy élünk vagy visszaélünk-e az új lehetőségekkel. Cikkünkben csokorba szedtük a tudnivalókat, hogy csupa kellemes élménnyel teljen a közös nyaralás.

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek