Az a hír már nem újkeletű, hogy az Antarktiszi jégben, melynek területe telente hatszorosára nő, lyukak jönnek létre. A kutatók már 50 éve felfdeztek egy ilyen, hatalmas méretű lyukat, amely a maga 80 ezer négyzetkilométeres nagyságával majdnem akkora, mint Magyarország. Egy új tanulmány most arra hivatott, hogy kiderítse, miért létezik ez a furcsa jelenség.
Azt eddig is tudták, hogy a szárazföldről érkező erős szél befagyasztja a vizet ezekben a lyukakban, amik azonban időről időre kirepednek, így ezek a lyukak hol kinyílnak, hol eltűnnek. 1974 óta próbálják megfejteni enek a furcsa jelenségnek a okát, és most úgy tűnik, sikerült magyarázatot találni a fél évszázados rejtélyre.
A Science Advances tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a Weddell-tenger víz alatti áramlata sót és melegebb vizet hoz a felszín közelébe, ami csökkenteti a felszíni víz fagyáspontját, így alakulnak ki és maradnak fenn egy ideig a jégben lévő lyukak. A kutatók felhívják a figyelmet, hogy az éghajlatváltozás már most is erősebbé teszi a déli kontinensről érkező szeleket, így a jövőben még több ilyen lyuk nyílhat – írja a metropol.hu.
Az Antarktisz felmelegedése kapcsán alig egy hete írtunk arról, hogy egy kutatás szerint kihalás várhat a pingvinekre, ha a tengerjég, amelyen a kolónia neveli fiókáit, még az előtt széttöredezik, mielőtt a fiókáknak az úszáshoz nélkülözhetetlen, vízlepergető tollazata kinőne, kevés az esélyük az életben maradásra. Még ha képesek is fennmaradni az úszó jégtáblákon, a szüleik nem találják meg őket, és nem tudnak gondoskodni a táplálásukról. A szaporulatok pusztulását az utóbbi években a tengerjégnek a klímaváltozás miatti példátlan mértékű olvadásával magyarázták a kutatók.