Tavaly júliusban arról írtunk, hogy a súlyos aszály miatt annyira elapadt a legjelentősebb és leghosszabb olasz folyó, a Pó vize, hogy már a sós tenger nyomult be a medrébe és 30 kilométer hosszan keveredett össze az édesvíz a sós tengervízzel, amire még nem volt példa, ahogy arra sem, hogy a száraz részeken motoroztak a medrében. Most még messze vagyunk a nyártól, de a Garda-tó kiszáradása miatt már előre aggódnak az olaszok, teljes joggal.
Hogy miért? Mert hetven éve nem volt ilyen alacsony a turisták által is kedvelt tó vízszintje - derült ki a hétfőn közzétett műholdas adatokból. A Lombardia és Veneto régióval, valamint Trento autonóm tartománnyal határos, legnagyobb olasz tó vízszintje jelenleg 45,8 centiméterrel van az átlagos tengerszint felett. Az elmúlt 70 évben ez az adat átlagosan 109 centiméter volt.
Médiajelentések szerint már februárban is olyan alacsony volt a vízállás, hogy száraz lábbal lehetett átkelni a tóban fekvő San Biagio-szigetre.
A friss adatokat a Sentinel-2 műhold küldte, amely az Európai Bizottság és az Európai Űrügynökség (ESA) által működtetett Copernicus program keretében végez aszálymegfigyelést.
A 370 négyzetkilométeres tó vízszintjének csökkenését az Olaszország számos részét tavaly nyár óta sújtó súlyos szárazság okozza, amely veszélyezteti a mezőgazdaságot, az idegenforgalmat, a hajózást és a térség helyi közösségeit, írja az MTI.