Az aszály és az erdőtüzek több mint háromezer hektáron tettek kárt Szlovénia világörökségi Karsztvidékének tájain, amely jellegzetes sziklás és barlangos domborzatáról híres. A terület helyreállítására egy érdekes ötlettel rukkolt elő az egyik helyi környezetvédelmi civil szervezet.
Az Ekoci nevű szervezet nyújtotta be azt a tervezetet a Földművelésügyi Minisztérium felé, amelyben azt mutatják be, hogy miként lehetne drónok segítségével szétszórni magokat, és így újratelepíteni a növényzetet a leégett területeken. Úgy tűnik, hogy a minisztériumnak is tetszett az ötlet, mivel az aktivisták arról számoltak be, hogy a javaslatot átadták az Erdészeti Ügynökségnek, hogy vegye fel a rehabilitációs terveibe.
A drónok alkalmazása azért nagyon praktikus, mert így a kevésbé megközelíthető helyekre is el lehet juttatni a magokat. Ez egyben azt is jelenti, hogy még időben tudnának cselekedni a környezetvédők, a Karsztvidék sziklás adottságai miatt pedig az idő különösen sürget.
Miután a tüzek leégették a növényzetet, a karszt talaja szabaddá vált, és az őszi szelek és zivatarok könnyen elhordhajták a megmaradt talajt is, csak csupasz sziklákat hagyva maguk után.
A szakértők először gabonaféléket, például hajdinát és kölest telepítenének a drónokkal vagy helikopterekkel. Ezek a növények segíthetnek felgyorsítani a zöldítési folyamatot, mivel gyorsan gyökereznek, eső esetén pedig megtartják a talajt és a nedvességet. Ezt követően már a cserjék és a fák is biztonságosan telepíthetők. A palánták kézi ültetése jelenleg nem lenne lehetséges, mert a túlzott melegben egyszerűen elpusztulnának, írja a themayor.eu.