Ha felrobbanna egy atombomba, ez történne a városokkal és az emberekkel

Sajnos bizonytalan és háborúktól sújtott világban élünk, ezért sokan feltettük már magunknak a kérdést, hogy ha felrobbanna egy atombomba, mi történne a városokkal és az emberekkel? A kutatók most egy félelmetes szimulációban felfedték, hogyan nézne ki, ha atomrobbanás történne.

Ha felrobbanna egy atombomba egy városban, a nukleáris támadás nyomán rettenetesek lennének a károk - illusztrációForrás: Shutterstock/CI Photos

Ha felrobbanna egy atombomba, mi történne a városokkal és az emberekkel?

Egy kutatócsoport kihasználta a technológia nyújtotta lehetőségeket, hogy előre jelezze, mi történhet ha felrobbanna egy atombomba, és az milyen hatást gyakorolna az emberekre és a városokra.
A ciprusi Nicosia Egyetem (UNIC) kutatócsoportja azt vizsgálta, mi történne egy nukleáris robbanás esetén, és milyen hatással lehet a környező épületekre és emberekre.

Az atomrobbanás hatása az emberekre zárt térben című lap azt vizsgálta, mi történne, ha egy interkontinentális ballisztikus rakéta atombomba robbanást okozna.

Fejlett számítógépes modellezéssel a csapat két videót készített, amelyek bemutatják, hogy egy ilyen robbanás hogyan változtatja meg a környezet hőmérsékletét, valamint azt, hogy a robbanás által keltett levegő puszta ereje hogyan hathat az épületekre és az emberekre.

Ha egy másik szimulációt is szeretnél látni arról, hogyan néz ki az atomkatasztrófa egy ember szemszögéből a földön, nézd meg az alábbi videót:

A videón – amelyet az X-en tettek közzé – egy férfi látható egy város egyik épületének aljában.
A videó ezután végigpásztázza az épületet, amíg el nem éri a tetőt, majd lenézünk a városra.

A távolban robbanás hallatszik, füstfelhők gomolyognak a levegőbe, és bár kezdetben úgy tűnik, hogy nem befolyásolja a környezetét, a semmiből a törmelék hirtelen szétrobban a képernyőn.

Mit tegyünk, ha nukleáris katasztrófa következik be?

Ha te, akárcsak a videón látható férfi, a földön vagy egy épület közelében egy ilyen robbanás esetén, az UNIC csapatának tanulmánya azt is megvizsgálta, hogyan kell az embereknek reagálniuk, hogy a lehető legnagyobb biztonságban maradjanak.

A vezető szerző, Dimitris Drikakis professzor az UNIC weboldala szerint a következőket mondja: „A tanulmányunk előtt a robbanáshullámnak ellenálló betonerősítésű épületben tartózkodó embereket fenyegető veszély nem volt egyértelmű. Most viszont a tanulmányunkból kiderül, hogy a nagy légsebesség továbbra is jelentős veszélyt jelent, és még mindig súlyos sérüléseket okozhat, vagy akár halálos kimenetelű is lehet."

Az atomtámadás közvetlen közelében nincs menekvés - illusztrációForrás: Shutterstock/ BANDZRIO

Szóval, hogyan éljünk túl egy atomtámadást?

Dr. Ioannis Kokkinakis elmagyarázza, hogy a legveszélyesebb kritikus beltéri helyek, amelyeket el kell kerülni, azok ablakok, a folyosók és az ajtók.
Az orvos azt tanácsolja: "Az emberek maradjanak távol ezektől a helyektől, és azonnal keressenek menedéket. Még a robbanás felé néző előszobában is biztonságban lehetünk a nagy erejű légnyomás lökéstől, ha a fal robbanás felőli sarkainál helyezkedünk el."

Mi történne a testünkkel egy atomrobbanás során?

Ha az atombomba robbanás középpontjában tartózkodunk, azonnal meghalunk a tűzvészben és a lökéshullámtól. Ha távolabb, legalább 1,27 kilométerre tartózkodunk a detonációtól, biztosan örökre megvakulunk az óriási fénytől, valamint másod-és harmadfokú égéseket és halláskárosodást szenvednénk. Az atombomba leggyilkosabb hatása viszont mégis a radioaktivitás, amellyel megfertőzi az embereket, a növényeket és az állatokat – írja az Unilad.

Íme egy hosszabb szimuláció az atomrobbanásról:

 

Ezek is érdekelhetnek