A Debreceni Agóra Tudományos Élményközpont legújabb látnivalója egy 3D-s domborzati térkép, amelyen a homok felszíne megelevenedik és élő, mozgó térkép jön létre.
Az Agóra Tudományos Élményközpont Magyarországon az elsők között készítette el azt a 3D-s domborzati térképet, amelyet a kaliforniai UC Davis Egyetem kutatói fejlesztettek ki, a legegyszerűbb gyerekkori játékot ötvözve a földtudománnyal. Mozgásérzékelők és vetítés segítségével létrehoztak egy „kiterjesztett valóság-asztalt", ahol a homok felszíne megelevenedik és élő, mozgó térkép jön létre.
A Homokozó 2.0 a kézzel alakított homokbuckákból igazi domborzatot varázsol. A látogatók megépíthetnek vele egy ismert domborzatot, vagy saját tájat is kialakíthatnak, sőt még esőt is előidézhetnek.
A homok felszínét folyamatosan pásztázza egy infrakamera, amely így pontosan letapogatja a homokozó felszínét. Ezt a domborzatot a projektor már topografikusan, szintvonalakkal és színekkel együtt vetíti vissza a homokra, létrehozva egy 3D-s domborzati térképet. A domborzat nemcsak a hegyek és völgyek lejtését és kiszögelléseit szemlélteti, hanem mederként is szolgál a benne folyó virtuális víznek.
A domborzat letapogatása után a szoftver kiszámolja,hogy egy adott mederben hogyan folyik a víz, majd azt a magasságvonalakkal együtt levetíti a homokra. Ebből a látogató mindössze annyit érzékel, hogy a keze alatt formálódó tájon hullámzó tavak és sodró folyók alakulnak ki.
A Homokozó 2.0-val testközelből megtapasztalható a földfelszín és a víz kapcsolata, az érdeklődők megeleveníthetnek olyan földtörténeti eseményeket, mint a hegyek felgyűrődése, a szigetek emelkedése és süllyedése, de "végignézhetik" akár a Balaton keletkezését is.
Az Oliver Kreylos tervei és szabad felhasználású szoftvere alapján az Agóra által készített interaktív eszköz kiválóan alkalmas földrajzi és térképolvasási ismeretek elsajátítására, emellett pedig remek szórakozás.