A világ legdrágább helyei svájci és norvég városok, míg a legolcsóbb Indiában élni. Budapesten pedig két és félszer olcsóbb az élet, mint Zürichben.
2014-ben Svájcban és Norvégiában lesz a legdrágább az élet, így a turistáknak is érdemes jó vastag pénztárcával elindulni, főleg, ha Zürich, Trondheim vagy Genf a célpontjuk. A Numbeo.com listáján ugyanis idén ez a három város került a dobogóra, ha a lakások bérleti díjával nem, csak az egyéb költségekkel számolunk. A legolcsóbb helyek Indiában vannak: ezek Thiruvananthapuram, Tiruchirapalli és Indaur.
A Numbeo.com egyébként egy olyan ingyenes online adatbázis, amiből megtudható, hogy a világ különböző pontjain mennyibe kerül az élet, a lakhatás, milyen az egészségügyi ellátórendszer, a közlekedés, a bűnözési ráták és a környezetszennyezés mértéke. 48 termék és szolgáltatás árait vetik össze világszerte, több tízezer közreműködő segítségével. A vizsgált termékek köre egy üveg kóla árától kezdve, egy Nike cipő árán át a buszjegyekig számos cikkből áll össze. Az összehasonlítás alapját New York képezi, az itteni árak az indexen 100 pontot érnek. Ez azt jelenti, hogy például a 150,75 pontos svájci Luzernben háromszor olyan drága az élet, mint az 50,32 pontot elért romániai Konstancában.
A már említett, 154,47 pontos Zürichben a legdrágább az élet a világon, a norvég Trondheim 152,89 ponttal a második, Genf pedig 152,34 ponttal lett a harmadik. Érdekesség, hogy az első tizenegy helyen svájci és norvég városok sorakoznak, a tizenkettedik viszont a venezuelai Caracas lett, 122,82 index-ponttal.
Az első huszonöt helyen egyébként túlnyomó részt európai városokat találunk, Caracason kívül csak két ausztrál város (Pert és Darwin), illetve a szaúdi Dzsidda szerepel a legdrágábbak között. Észak-Amerikában a legdrágább hely Honolulu (106,27 index-ponttal), Ázsiában pedig Tokióban (104,20 pont) kell a legmélyebben a zsebünkbe nyúlni. A lista utolsó – 475. – helyezettje az Indiai Thiruvananthapuram 21,17 ponttal, ami azt jelenti, hogy hétszer olcsóbb itt élni, mint Svájcban.
Budapest a lista középmezőnyében helyezkedik el, 61,31 index-ponttal. Érdekes, hogy közel hasonlóak az árak a magyar fővárosban, mint a tajvani Tajpejben (61,97 pont), az orosz Jekatyerinburgban (61,84 pont), a kínai Sanghajban (61,67 pont), a szlovák Kassán (61,39 pont) vagy éppen a litván Vilniusban (61,20 pont). A világ legdrágább városában, Zürichben, a magyar fővároshoz képest a fogyasztói árak 159,46 százalékkal, az éttermi árak 243 százalákkal magasabbak. A helyi vásárlóerő pedig 168,22 százalékkal magasabb, mint Budapesten.
Ha a lakások bérleti díjait is figyelembe vesszük, Hongkongban a legnehezebb tetőt szerezni a fejünk fölé (az itteni bérleti árak 770 százalékkal haladják meg a budapesti árakat!), majd New York és Szingapúr következik a listán. A legolcsóbb Pakisztánban és Indiában lakást bérelni.