Ne felejtse el átállítani az óráját október 27-én!

Ne felejtse el átállítani az óráját október 27-én!

Október 27-én, szombatról vasárnapra virradóra beköszönt a téli időszámítás: óráinkat vissza kell állítani hajnali háromról kettőre. Többségünknek ez plusz egy óra pihenést jelent, de aki útra kel, nem árt ha utánanéz a pontos menetrendnek.

A MÁV-START közleménye szerint azokat a vonatokat, amelyek hajnali három óra előtt a célállomásukra érnek, nem érinti a változás, azonban 3 belföldi és 11 nemzetközi vonat esetében a vasúttársaság azt javasolja utasainak, hogy tájékozódjanak az indulás előtt a pontos közlekedési rendről.

Belföldön egy Kiskunhalasról Kőbánya-Kispestre, egy Debrecenből Budapestre és egy Lajosmizséről Budapestre közlekedő vonat az érintett. Nemzetközi viszonylatban egy-egy Budapestről Zürichbe, Münchenbe, Bukarestbe, Berlinbe és Moszkvába induló vonat, valamint ezek Budapestre érkező vonatpárjai, és egy Belgrádból érkező nemzetközi gyorsvonat közlekedik az óraátállítás ideje alatt.

Miért kell átállítani az órákat?
A MAVIR, vagyis a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. által évtizedek óta gyűjtött, a magyar villamosenergia-rendszerre vonatkozó részletes adatokból kiderül, hogy az órák tavasszal történő előre állítása jelentős megtakarítást eredményez. Ezzel összességében megközelítőleg 120 gigawattóra energiát lehet megspórolni, ami egy nagyváros, azaz mintegy 30-40 ezer háztartás éves fogyasztásának felel meg.
A megtakarítás abból adódik, hogy az órák előre állítása után - a tavaszi és őszi napéjegyenlőség közötti időszakban - a világos órák jobban igazodnak az ébrenlét időszakához. Az átállást követő időszakban este később sötétedik, tehát később kell felkapcsolni a világítást, az viszont, hogy reggel később világosodik, nem jelent számottevő különbséget a fogyasztásban.
Ősszel, az órák visszaállítása után ugyan hamarabb sötétedik, de ezt összevetve azzal az időponttal, amikor a családok jellemzően hazaérkeznek, ismét kisebb a különbség. Az, hogy pontosan mennyi villamos energiát takarít meg az ország, az átállításokat megelőző és követő, napi fogyasztási görbék alapján becsülhető. Több tényezőtől is függ, hogy egy adott tavaszi és őszi időszakban mindez mit eredményez, a többi között az időjárástól és az ünnepnapok alakulásától - állítja a MAVIR.
Ezek is érdekelhetnek