Múlt hét vasárnap egy úti beszámolót olvashattatok, amiben elmeséltem, mi mindent láttam a Schönbrunni kastélyban. A napnak akkor még nem volt vége, hiszen a kastély parkjában található állatkert felé vettük az irányt. Ha erre jártok, és tehetitek, feltétlenül térjetek be ti is az állatkertbe, amely az egyik legjobb egész Európában!
A birodalmi állatkert és 700 állatfajta
A látványos, felújított állatkert (Tiergarten) 1752 óta működik, így megilleti a világ legrégebbi állatkertjének címe. A világ egyetlen üzemelő barokk állatkertje a schönbrunni kastély környezetének elemeként a világörökség része. Különleges báját ma is a birodalmi hangulatának köszönheti. Ugyanakkor a modern idők trendjeinek, elvárásainak is megfelel, olyannyira, hogy egymás után öt alkalommal kapta meg az Európa legjobb állatkertjének járó kitüntetést.
A látogatók 17 hektárnyi területen csodálhatják meg a világ 700 állatfaját, közük súlyosan veszélyeztetett fajokat is: zsiráfokat, kötélről kötélre ugrándozó orangutánokat, szibériai tigriseket, eukaliptuszt majszoló koalákat, vagy éppen afrikai elefántokat. Nagy népszerűségnek örvendenek a szurikáták is, ahogy vidáman játszadoznak, vagy épp a homokot ássák. Nézzetek itt kicsit körül ti is!
A csodapandák
Az állatkert legnépszerűbb lakói viszont egyértelműen az óriáspandák. A Schönbrunni állatkert a világ azon kevés állatkertje közé tartozik, amelynek egy panda párocskát ajándékozott a Kínai Népköztársaság, és az egyetlen olyan európai állatkert, ahol ezt a kihalás által veszélyeztetett fajt természetes módon tenyésztik. 2007-ben megszületett Fu Long, 2010-ben Fu Hu, majd 2013-ban Fu Bao. 2016-ban pedig Yang Yang pandamama pandaikreknek adott életet, akiket emberi segítség nélkül nevelt fel, emberi tartásban nevelt pandák között. Ez példa nélküli eset, mely világszenzáció lett.
Számos fedett állatház is található az állatkertben. A többemeletes Esőerdő-ház, a trópusi esőerdők változatos állatvilágának ad otthont. Alsó szintjén a mocsarak, rizsföldek élővilágát ismerhetjük meg, a felső szinten a dzsungeleken kalandozhatunk, miközben függőhidakon kell átkelnünk és még mennydörgés is megszólal a fejünk felett. Az Akvárium-Terráriumban rengeteg féle hal és hüllő csodálható meg, míg a történelmi múltú Majomházban a legkülönbözőbb majomfajták ugrándoznak.
A Zsiráfháznak egy, a szavannákat idéző tágas belső és külső kifutója otthonos környezetet teremt a zsiráfoknak. A belső részen egy galériát is építettek, ahonnan farkasszemet nézhetünk a hosszúnyakú állatokkal. A Poláriumban víz alatti nézetből láthatók a fókák és a pingvinek, a szomszédos Polardomban pedig a jegesmedvéket lehet megfigyelni merülés közben.
Ekkor még csak pár tucat ketrecben tartottak „egzotikus" állatokat – elefántokat, tigriseket, medvéket, farkasokat - eleinte csak a császári család és a beavatottak szórakoztatására. Nem sokkal később, 1780-ban a létesítményt „minden megfelelően öltözött" érdeklődő számára megnyitották.
Az első zsiráf 1828-ban érkezett, és rögtön divatot is teremtett: az urak és hölgyek „zsiráfmintás" kesztyűkben, kalapokban, ruhákban pompáztak, sőt, zsiráf-galoppnak nevezett táncot jártak.
A világon először, 1906. július 14-én ebben az állatkertben született elefánt – a zoológusok addig azon a véleményen voltak, hogy ez az állat fogságban nem szaporodik.
A schönbrunni állatkert jelmondata azóta is az, hogy „Legyen ez az állatkert a boldog állatok otthona!"
1914-ben 3400 állat élt a kertben, de azt az első világháború után pénzügyi okokból csaknem bezárták. Ezt ugyan megakadályozta a bécsiek gyűjtőakciója, de a kert fenntartására bevezették a belépti díjat. A második világháború is nagy pusztítással járt, és utána többször is újra javasolták a kert bezárását.
1991-ben egy társaság vette át az állatkertet kezelését, és az igazgató Helmut Pechlaner lett. Ezután dinamikusan nőtt a látogatók száma, és a befolyó pénzekből számos új épületet (terrárium és akvárium, madárházak, elefántpark, a nagymacskáknak kifutó és Ausztrália-ház) építettek. A 250. évfordulóra adták át az esőerdő-házat, az állatkert történetéről pedig kiállítást nyitottak a Naturhistorisches Museumban.
Ma a schönbrunni a világ egyik legmodernebb állatkertje, miközben sikerült megőrizni parkszerűségét. Területe apránként 17 hektárnyira duzzadt, de továbbra is harmonizál a szomszédos kastélykerttel: a tágas kifutókat pázsitok, virágok, sövények, kis tavak, árnyas fák stb. környezik, illetve választják el egymástól.
A Császári pavilon
Ha megéheznétek, megszomjaznátok, térjetek be a Császári pavilonban kupolás épületbe, ahol étkezés közben a barokk építészet gyöngyszemében gyönyörködhettek. A pavilon pompás freskókkal, olajfestményekkel és tükrökkel van berendezve.
A bécsi és a nemzetközi konyha remekeit fogyasztva a teraszról megfigyelhetitek a flamingókat, zebrákat, gepárdokat, pandamacikat, zsiráfokat, vízilovakat és az antilopokat.
Kisvonatra pattanhattok
A schönbrunni kastély az UNESCO Világörökség része, amelynek látogatói a schönbrunni panoráma kisvonattal kényelmesen elérhetnek minden látnivalót a 160 hektáros területen. Emellett a kastélyhoz és az állatkerthez közlekedő új buszjárattal az APCOA parkolóból kényelmesen, közvetlenül elérhetik a kastélyt és az állatkertet.
A schönbrunni panoráma kisvonat összesen kilenc állomáson halad keresztül. A Tiroli udvarhoz és az állatkerthez közlekedő vonatjárat további megállók nélkül közlekedik közvetlenül a schönbrunni állatkert Elefántháza és a Tiroli udvar között. A vonaton természetesen babakocsival és kerekesszékkel is lehet utazni.
(Forrás: zoovienna.at, wikipedia.org, címlapkép: Zoo Vienna Schönbrunn/Facebook)