Január 20-a a pingvin tudatosság napja. Ezen a napon megemlékezünk ezekről a fenséges állatokról, akiknek a száma sajnos folyamatosan csökken.
A pingvinek szórakoztató és érdekes állatok, és sokféle módon egyediek is. A világon jelenleg több mint 18 különböző ismert pingvinfaj létezik, amelyek közül néhány már jóval több, mint 65 millió éve él a bolygón.
A filmekben és a gyerekeknek szóló történetekben szereplő népszerű ábrázolásoknak köszönhetően kedvelt állat, de egyben lenyűgöző madár is, amely sok ezer ember érdeklődését tartja fenn világszerte.
Akik a mai napot ünneplik, azok fekete nadrágot és fehér inget hordanak, piros nyakkendővel, és garnélarákot fogyasztanak, ezzel tisztelegve a pingvinek előtt.
A legtöbb ember azonban nem veszi észre, hogy a pingvinek száma az utóbbi években drasztikusan csökkent. A Pingvin Tudatosság Napja inkább erkölcsi ünnep, amely felhívja a figyelmet a pingvinek életmódjára és az élőhelyeikre, valamint útmutatást ad, hogy hogyan óvhatjuk meg őket a kihalástól.
A pingvineket gyakran laza állatoknak tekintik, akik szeretnek úszni, gondoskodni utódjaikról és szocializálódni. Ez meglehetősen pontos ábrázolása annak, amit a pingvinek napi szinten csinálnak, de nem mutatja be a környezetet, amelyben a pingvinek élnek, és azt, hogy az hogyan változik folyamatosan körülöttük.
Íme 5 érdekesség a pingvinekről:
1. A pingvinek életük nagy részét a jégen vagy a vízben töltik. Kolóniáik mérete igen eltérő, néhány tucattól millióig terjed. Táplálékuk főként krillből és halból áll, és úgynevezett „pingvin-autópályákat" alakítanak ki a jégen keresztül, hogy megkönnyítsék az élelmiszergyűjtést.
2. A császárpingvinek és a királypingvinek nem építenek fészket. Ehelyett a pingvinpár egyik tagja hordja az egyetlen tojást a lábain, az ott levő bőrredőbe burkolva. A császárpingvineknél a hím költi ki a tojást, télen, két hónapig evés nélkül, amíg a nőstény a tengeren van.
3. A fajok közül a legnagyobb a császár pingvin, a legkisebb ismert pingvin faj pedig Ausztrália és Új-Zéland partvidékein éldegél.
4. A pingvinek fekete-fehér tollazata egy álcázási forma, amely segít elrejteni őket a víz alatti ragadozóktól. Bár repülni nem tudnak, nagyszerűek a búvárkodás és az úszás terén, a szárnyaikat úgy használják mint a békalábat, így rendkívül gyorsan tudnak mozogni a víz alatt.
5. A víz hőmérsékletének emelkedése miatt egyes fajokat a kihalás veszélye fenyeget. A pingvinek a melegebb időjárás miatt később keltik ki fiókáikat, az olvadó jéggel pedig óriási vízmennyiség alá kerültek az általuk fogyasztott apró halak, így nehezebbé válik számukra a vadászat, a táplálkozás, és ezáltal sok fióka pusztul el az élelmet kereső szülőre várva.
Ezeket tedd a pingvin tudatosság napján:
A Pingvin tudatosság napjának megünneplése alkalmából a legtöbben meglátogatják a pingvineket a helyi állatkertben. Ilyenkor többet megtudhatsz a pingvinekről, arról, hogy mit esznek, hogyan szocializálódnak, és azt is, hogy milyen környezetben élnek.
Ha azonban nincs a közelben állatkert, akkor a Pingvin tudatosság napját egy jó pingvinekről szóló természetfilmmel (A pingvinek világa - Netflix, Pingvinek vándorlása, A fura pingvin), vagy egy jó rajzfilmmel (Táncoló talpak, Madagaszkár pingvinjei) is ünnepelhetjük.
Ezen a napon arra is gondolhatsz, hogy olyan jótékonysági szervezeteknek adományozol, amelyek kifejezetten a pingvinek szükségleteit szolgálják. A Global Penguin Society például természetvédelmi munkát végez a pingvinek természetes élőhelyének védelme érdekében, de egyes jótékonysági szervezetek azt is lehetővé teszik, hogy „örökbe fogadj egy pingvint".
Cserébe rendszeresen híreket és képeket kapsz az általad választott pingvin életéről, és azokról a folyamatban lévő erőfeszítésekről, amelyek célja a halászat visszaszorítása a táplálkozási területeiken.
Forrás: pingvinpatika.hu, daysoftheyear.com, haziallat.hu