Korábban már írtunk róla, hogy május 16-án éjjel érdemes lesz kémlelni az eget, mivel a telihold mellett egy ritkább jelenséget is megfigyelhetünk aznap hajnalban. A teljes holdfogyatkozás 4 óra 27 perckor kezdődött. Ezt hazánkból holdnyugta előtt részleges holdfogyatkozásként láthattuk.
Egy sok körülménnyel nehezített, de annál egzotikusabb jelenségnek lehettek szemtanúi azok, akik nem mentek aludni tegnap éjjel. Az MTI fotósainak köszönhetően azonban mi – békésen szunyókálók is – megcsodálhatjuk most a képeket.
A részleges fázis kezdetén Holdunk már csak 5 fokkal tartózkodik a horizont fölött. Átellenben, a hajnali keleti égen a Vénusz és a Jupiter még fényesen tündököl, de már csak a legfényesebb csillagok látszanak. Nem nehéz geometriailag elképzelnünk, hogy holdfogyatkozáskor, amikor a Hold éppen lenyugszik, a Nap felkel az ég átellenes oldalán.
Azért van ez így, mert egy egyenesbe esik a Nap, a Föld és a Hold. Így mire a Hold horizontközelbe ér, az eget már a kelni készülő Nap fénye varázsolja világosra. A jelenség csak teljesen szabad délnyugati látóhatár mellett figyelhető meg.
Binokulárban és kis távcsőben azonban mindenképpen megkapó látvány az egyre nagyobb fázist öltő fogyatkozási holdsarló, ahogy a horizont tereptárgyai fölött lebeg.
A teljes holdfogyatkozáskor a holdkorong nem sötétül el teljesen, hanem narancs-vörös színű lesz a földi légkörön szóródó fény hatása miatt.
A teljes fogyatkozást Amerikából lehetett a legjobban megfigyelni, de Németországban és Argentínában is nagyon szépen látszott. Magyarországról csak a jelenség elejét, a részleges fogyatkozást figyelhettük meg. Ezt az égi jelenséget követte végig fényképezőgépével az MTI fotósa, Komka Péter Salgótarján környékéről.