A The Economist Intelligence Unit éves városfelmérése, a Safe Cities Index (SCI) négy szempontból értékeli a világ városainak biztonságát: a digitális biztonság, az egészségügy, az infrastruktúra és a személyes biztonság követelményeinek mentén – derül ki a CNN riportjából.
Az idei jelentés szerint a 60 megvizsgált város közül minden szempontból Tokió került ki győztesen, a lehetséges 100-ból 92 pontot szerezve. A japán főváros már két korábbi évben, 2015-ben és 2017-ben is listavezetőként végzett. Az egészségügyi kategória első helyét ugyanakkor Oszaka vitte el, míg az infrastrukturális és személyes biztonság terén Szingapúr a listavezető. De lássuk az eredményeket egy kicsit bővebben.
A legbiztonságosabb városok
1. Tokió
2. Szingapúr
3. Amszterdam
4. Sydney
5. Toronto
6. Washington
8. Koppenhága/Szöul
10. Melbourne
Digitális biztonság
- Tokió
- Szingapúr
- Chicago
- Washington
- Los Angeles/San Francisco
Egészségügyi biztonság
- Oszaka
- Tokió
- Szöul
- Amszterdam/Stockholm
Infrastrukturális biztonság
- Szingapúr
- Osaka
- Barcelona
- Tokió
- Madrid
Személyi biztonság
- Szingapúr
- Koppenhága
- Hong Kong
- Tokió
- Wellington
A listavezető városokban közös, hogy komoly összegeket fektetnek a minőségi egészségügyi ellátásba, a katasztrófamegelezősébe, működik a rendőri járőrszolgálat, és igénybe vehetők cyberbiztonsági szolgáltatások. Azokban a városokban, melyek valamelyik kategóriában előkelő helyen végeznek, általában a többi területen is kimagaslóan teljesít.
Bár a nagyobb bevétellel rendelkező városok általában biztonságosabbnak is bizonyultak, a pénz nem elég ahhoz, hogy egy település előkelő helyen végezzen. Ehhez szükség van a gazdaság átláthatóságára és a hatékony tervezésre és stratégiákra is.