Valenciát korábbi cikkünkben bemutattuk, mint Spanyolország titkos ászát, de nem tudunk szó nélkül elmenni a tény mellett, hogy rendkívül családbarát úti cél. A városban a legnépszerűbb látnivalók is sétálható távolságokra vannak egymástól, az emberek jókedéllyel adnak utat a babakocsiknak, a boltosok pedig bármikor szívesen lekötik a gyerkőcök figyelmét, amíg a szülők válogatnak. Vannak strandok, a város építészete lenyűgöző, és itt található Európa egyik legjobb tengeri akváriuma is. Sőt, még a kaja is csodás! Kizárt, hogy itt bármiért is húzzák a szájukat.
Valenciában nagyot dobott az életminőségen, amikor elterelték a Turia folyót, hogy a helyét a medrében egy 9 kilométer hosszú park vegye át. Ezt a pompás parkot ráadásul az az extra dobja fel, hogy az egyik végén egy világszínvonalú akvárium, a másikon pedig egy állatkert van.
Történelmi kalandozások
Az 1392-ben épült Torres de Serranos egy gót stílusú városkapu, a város legrégebbi és legjobb állapotban fennmaradt műemléke. Valaha tizenkét ilyen kapu volt, most már csak ez és a Torres de Quart maradtak fenn.
Ezekre bármikor felmászhatunk; a legjobb vasárnap, amikor ingyenes a belépés (hétfőn viszont mindkettő zárva tart). A Torres de Serranos-ról az egyik irányban az óvárost, a másik irányban a parkot és a Szépművészeti Múzeumot láthatjuk – összességében pazar a kilátás a tetőről. Az innen délre vezető utak egyenesen a Plaza de Virgen-hez és az óváros szívéhez, az El Carmen negyedbe tartanak.
Utóbbitól a Torres de Quart tornyai 15 percnyire találhatók, és 1450 körül épültek. A kapu alatt átvezető út szintén a Plaza de Virgen-hez vezet (tíz percnyire) a Plaza del Tossal-on keresztül, melyen számos remek tapas étterem található. Ugyanez az út később Carrer del Cavallers névre változik, és itt található a Játékkatonák múzeuma.
Utóbbiban több mint egymillió játékkatona várja a látogatókat egy fedél alatt – egyszerre nagyjából nyolcvanezret tudnak kiállítani. Ne unalmas üvegtárlókat képzeljen el: a katonák csatajeleneteket mutatnak be, különféle minifegyverekkel, az ókori Rómából, Egyiptomból, az azték birodalomból - de még a második világháborúból is. A kényesebbek kedvéért eláruljuk, hogy akadnak itt meztelen rabszolgák, és néhány vérszomjasabb jelenet is – Attila hun király például egy ellenfele fejét tartja épp a kezében. A L'Iber Museo de Los Soldaditos de Plomo jelenleg csak szombaton és vasárnap tart nyitva, és a legtöbb múzeummal ellentétben vasárnap sem ingyenes, de bőven megéri megnézni. Részletesebb információkat itt talál róla.
Az óváros szíve, a Plaza de la Virgen köré szerveződött El Carmen negyed girbegurba utcácskáival kihagyhatatlan látnivaló, ha szeretné, hogy a gyerekek magukba szívjanak valamit a hely szelleméből is. Itt nincs más dolga, mint sétálgatni, csodálni az épületeket, néha megállni egy fagylaltra vagy étkezésre.
A Fallas Múzeum
Úgy tartják, gyerekekkel a legjobb a Fallas fesztivál idején érkezni a városba, de erről az idén már lemaradtak (hagyományosan márciusban tartják). Nem kell csüggedni, hiszen mint egy korábbi ajánlónkban megírtuk, a fesztiválra készült legjobb papírmasé-óriásszobrokat a Fallas múzeumban megőrzik és folyamatosan kiállítják (a többit bizony elégetik; a hatalmas máglyák a fesztivál részét képezik). Sajnos angol nyelvű magyarázatok a szobrokhoz nincsenek, így érdemes egy kis előtanulmánnyal érkezni.
Ha nem is ugyanezen a helyszínen, de megtekinthetők azok a műhelyek is, ahol a fesztiválos készülődés zajlik. Ezek a hatalmas bábuk ugyanis akár egy egész éven át is készülnek az északnyugati Ciutat Fallera negyedben, a városközponttól 30-45 perces buszútra. A művészek barátságosak és akad köztük olyan is, aki az apja és nagyapja örökségét viszi tovább. Bár közvetlen a Fallas előtt látványosabb lenne a látogatás, nyáron sokkal nyugisabb környezetben figyelhetjük meg a munkát, mint a szoros határidő előtti hetekben, hónapokban. Bővebb információt a negyed közösségi oldalán talál.
A legjobb (irodalmi) játszótér
A szülőknek egészen biztosan ismerős a Gulliver utazásai című könyv, melyben a több száz apró emberke megkötözi a hatalmas Gullivert. A főhősről elnevezett parkban a gyerekek egy óriás Gulliverre mászhatnak fel – épp úgy, mint a könyvben. A park a Jardines del Turia-n belül található, azaz a Turía folyó medrében kialakított parkban.
A közelben további bolondos attrakciók várnak felfedezésre: Valencia egy miniatűr modellje, egy minigolf-pálya, egy nagy sakktábla és egy gördeszkás park. A Gulliver Park minden nap délelőtt 10 és este 8 között tart nyitva – de szerintünk érdemesebb egy hétköznap, a délutáni szieszta alatt érkezni.
Töltsenek egy napot a Művészetek és Tudományok Városában!
A Turia park mintegy kilenc kilométer hosszú, az egyik végén Valencia legmenőbb épületei találhatók – olyan érzés köztük járni, mintha egyenesen a jövőbe érkeznénk. Az Oceanogràfic, Európa legnagyobb akváriuma több mint 500 fajnak ad otthont, ez volt az egyik forgatási helyszíne a 2015-ben készült Holnapolis című filmnek is. A Príncipe Felipe Tudományos Múzeum pedig a gyerekeknek kínál mindenféle interaktív mókát.
A híres Hemisfèric épületben – mely simán elmenne egy James Bond filmben is – planetáriumot találunk, de van itt IMAX mozi is, melyben naponta legalább egy film kifejezetten a gyerkőcöknek szól.
A komplexum épületei között található az Umbracle elnevezésű park, amely valójában egy gyalogösvény a Hemisféric és a Tudományos Múzeum között, remek helyszín a fotózáshoz.
Ha pedig a Turia park másik végét veszi célba, a Bioparc állatkerthez jut. Ami igazán különlegessé teszi, hogy a tervezők igyekeztek a ketreceket és kerítéseket lehetőleg mellőzni, így egészen természetesnek ható környezetben, sokszor testközelből figyelheti meg az állatokat – a nagyon barátságos természetű gyűrűsfarkú makik esetében ez nem is túlzás.