A szerbiai Novi Sad - magyar nevén Újvidék - minden év július elején valóságos zenélő ékszerdobozzá változik, és ezt a zenedobozt idén mi is megnéztük. Persze, a Duna partján büszkén tornyosuló, hatalmas Péterváradi-erőd már önmagában is magával ragadó látvány volt, de amikor minden zegzuga, a várat körülvevő szurdoka és macskaköves tere is megtelt muzsikával, akkor már több érzékszervünk is hatás alá került. Újvidék a négynapos Exit fesztivál idején minden porcikájában vibrált, idén csak a fesztivál több mint 200 000 látogatót vonzott 90 országból, és ha már ott voltunk, igyekeztünk felfedezni mindazt, amit fesztivál után nyújt ez a város a turistáknak.
Egy erőd, ahol minden évben nagy bulit csapnak
A modern zenei kultúrának több évtizedes hagyománya van a városban, amely a 70-es évek végétől a szerb underground élet központja. Számos neves punk és új hullámosként emlegetett zenekar alakulása is Novi Sadhoz köthető. Az Exit 2000-ben diákok és fiatalok politikai aktivizmusából indult, akkor még harminc napig tartott, és egyetemi campusok közelében tartották, egy évvel később aztán áttették bázisukat a XVIII. században épült Péterváradi erődbe (Petervaradin).
Mint minden évben, úgy idén is nagy, nemzetközi nevek színesítették az Exit programját, fellépett a The Cure, Greta Van Fleet, The Chainsmokers, Carl Cox, Skepta, Paul Kalkbrenner, Dimitri Vegas & Like Mike, Tom Walker, Desiigner, Boris Brejcha és a Lost Frequencies, de egy-egy olyan kisebb koncerten is ott voltunk, amellyel inkább a helyi közönséget célozták meg a szervezők.
A több mint 20 színpadot, a további 20 zenei és egyéb szórakoztató zónát az impozáns erődítmény különböző pontjain szórták szét. De egészen különleges hangulata volt annak is, ahogy macskaköves utakon, alagutakon át lehetett közlekedni a helyszínek között.
A fesztivál területére este 7-től hajnali 3-ig lehet belépni, a főműsor ideje kb. este 10-től hajnali 5-ig tart, vagyis ha valaki jövőre ide készül, ne arra a tipikus, egész napos Szigetes feelingre számítson. Viszont így a vár egész területét is alaposan bejárhattuk, amire az esti koncertek előtti időszak volt a legjobb alkalom.
Még azzal a magyar bácsival is megismerkedhettünk, aki napi szinten a pontos időhöz állítgatta a „bolond" toronyórát, amelyen a mutatók direkt fordítva működnek. A szóbeszéd szerint a mindennapokban mindezt azért teszi, hogy az arra járó hajósok a távolból jobban lássák a nagymutatóval jelzett órákat, mint a kevésbé fontos kismutatóhoz kapcsolódó perceket.
Fesztiválételek terén nem vártunk hatalmas választékot, és így is lett. De találtunk egy Vegapcsics Burgeres standot, és persze, streetfoodként nagyon jól működött a csevapcsicsa és a pljeskavica is. A Fesztivál-kártya itt is hasznos találmány, 125 dínár, azaz kb. 350 forintos letét és némi költőpénz feltöltése után ezzel tudtunk minden ételért és italért fizetni - és ahogy a legtöbb fesztiválon, itt is sorban állós kaland volt, ezért érdemes a gasztrorészlegre még a nagyobb tömeg előtt érkezni.
Éjfél után már már mi is együtt sodródtunk a tömeggel a kinézett, magasabban fekvő színpadokhoz, amelyek persze ebben az időpontban a vár adottságai miatt már zsúfolásig megteltek. Ezért éjfél tájékán megéhezni, falatozni, majd koncertre sietni, csak haladó fesztiválozóknak és adrenalinfüggőknek ajánlott!
És ha már egyszer ott voltunk az erődben, nem hagyhattuk ki a helyi művészek föld alatti galériájának a bejárását sem. A helyi önkormányzat rezsifizetés ellenében a Novi Sad-i Egyetem Művészeti Akadémiájának ajánlotta fel az alagutak egy részének használatát, amely ma a helyi művészek, fotóművészek, festők, szobrászok közösségi tereként és galériájaként funkcionál.
Szállások a Duna-parti kempingtől a panorámás kőbungallóig
Aki szívesen kimaxolná a fesztivál feelinget, azoknak jövőre javasoljuk szálláshelyként az Exit Village-t, a fesztivál hivatalos kempingjét, amely a Duna-parti strand közvetlen szomszédságában található, röpke 20 perc sétára a Péterváradi-erődtől. Novi Sad ugyanis még egy tengerpartot idéző stranddal is büszkélkedhet, ahol minden adott a sós tengervízen kívül: hófehér homok, napozóágyak, koktélok, no, meg beach hangulat.
Ha egy kicsit retróbb élményre vágynak, akkor érdemes a stranddal szemközti Fisherman's Island-ot felkeresni, ahol szállást és hangulatos éttermeket is találnak majd. Aztán a sziget strandtól távol eső oldalán, a takaros hétvégi házak és úszóházak mellett elhaladva bukkanhatnak a Ribarsko Ostrvo apartman hotelre. Kőbungallóival, pazar dunai panorámát kínáló haléttermével jó választás lehet a nyugalomra vágyó fesztiválozóknak. De mindezen túl számos, különböző kategóriájú szálláslehetőség közül lehet szemezgetni városszerte a fesztivál ideje alatt pénztárca-vastagságtól függően.
Az Exit 2020-ban ünnepli a huszadik születésnapját, jövőre még nagyobb bulit ígérnek a szervezők. Ha idén lemaradtak, nézzék meg az idei aftermoviet, hogy tudják, mire számítsanak!
Újvidék a fesztivál után is izgalmas
Novi Sad városa egyébként könnyen bejárható, de ha nagyobb távolságokat már nem szeretnénk gyalogolni, a taxizás is még a megfizethető kategóriába esik, és tapasztalataink szerint angol nyelven általában könnyen lehet boldogulni.
A főtéren álló Zsolnay porcelánnal díszített tornyú Mária Neve neogótikus katolikus templom jó kiindulási pont lehet a belvárosi sétákhoz. A Dunavska és a Zmaj Jovina mozgalmas sétálóutcákban Újvidék egyedi, eklektikus és szecessziós épületei sorakoznak. Érdemes itt a számtalan kávézó vagy étterem egyikének teraszán leülni, és egy kicsit magunkba szívni a város pezsgését.
Idén Újvidéket választották Európa Ifjúsági Fővárosának, de nemcsak az ifjúsági élet, a kulturális élet is pezseg a városban, így aztán nem is véletlen, hogy 2021-ben – Temesvár mellett – Újvidék lesz Európa kulturális fővárosa.
Ennének valami igazán jót?
Ha a városnézést délelőttre időzítik, akkor egy késői reggelihez a belvárosi piac első standjából kialakított éttermet ajánljuk, amelyet Spajz Salasa 137 néven találnak, és ahol vajdasági házi különlegességeket kóstolhatnak. A tulaj felesége kézilabdázó Európa-bajnok volt, 20 éve a szekszárdi csapatban játszott, így ha szerencséjük van, akár magyarul is kérhetik majd a reggelit.
Ha pedig egy késői ebédben gondolkodnak, akkor nézzenek be a Péterváradi-erőd lábánál található Aqua Doriába is, ahol mindenképp kóstolják meg a házi tésztával gazdagított, harcsából és pontyból készült halászlét, amely ízében leginkább a bajaihoz hasonlít.
Ha önállóan szeretné megszervezni útját Újvidékre, ezen a honlapon vagy a tons@novisad.travel mail-címen tájékozódhat. De az alábbi két helyszínen, akár személyesen is érdeklődhet a szálláslehetőségekről, a látnivalók megközelítéséről és a programokról:
♦ Tourist Information Centre, Novi Sad, Jevrejska 10.
Nyitvatartás: munkanapokon 7:30-17:00, szombaton 09:00-14:00
Telefonszám: +381(0)21 66 17 343
♦ Tourist Information Centre, Novi Sad, Bulevar Mihajla Pupina 9.
Nyitvatartás: munkanapokon 7:30-15:30
Telefonszám: +381(0)21 421 811
Vajdaság: szelíd hegyek, kolostorok, bor, méz és békebeli hangulat
Ha már úgy érzik, mindent láttak Novi Sadból, akkor merüljenek egy kicsit Vojvodina - magyar nevén Vajdaság - egyéb látnivalóiban is. A Fruska Gora, a Délvidék hegye igazi zöld felüdülést ad egy városlátogatás után. A szív jelzést követve egy egyedi hangulatú középhegységben túrázhatunk, ahol úton-útfélen ortodox kolostorokra bukkanhatunk.
A Fruška Gora Nemzeti Park erdeiben megbúvó 16 kolostor közül az egyik legszebb a Novo Hopovo, melynek temploma 1576-ban épült. A kívül barokk stílusú impozáns épület belül bizánci stílusi kolostortemplomot ölel körbe, amely balkáni ősi szerb kolostorok formakincseit őrzi.
Aztán a közelben van Sremski Karlovci - magyarul Karlóca - települése, amely történelmi tanulmányainkból ismerős lehet: 1699-ben itt kötötték meg a Habsburg császár és a török Porta közötti békét, amely a magyar területekből csak a Temesközt hagyta török kézen. Ennek állít emléket a Béke kápolnája.
Nézzék meg az ország legrégebbi gimnáziumát is, amely még jelenleg is működik a városban. 1791-ben 15 hónap alatt fejezték be az építését Molnár Gyula magyar építész tervei alapján. Valaha csak fiúk tanultak itt, 1920-tól kezdtek lányok is járni a gimnáziumba. Mára az arány megfordult: 96 %-ban lányok és 4 %-ban fiúk alkotják a diákságot. Napjainkban elsősorban a nyelvi oktatásra helyezik a hangsúlyt, kínai, norvég, sőt, még japán nyelvi fakultáció is választható ebben a kis városkában.
Ha azonban igazán kellemes hangulatban szeretnének helyi specialitásokat kipróbálni Karlócán, irány a Duna-parti Pasent nevű vintage étterem, melyben az egyébként több nemzetiség gasztronómiáját ötvöző vajdasági konyha remekeit: a halászlét, a csorbát, a grillezett halakat, és a krémest ajánljuk kipróbálásra. Nem is tudjuk, hogy ettünk-e már valaha olyan finom krémest, mint itt.
A környék borászatokban is bővelkedik. A Zivanovic borászatban 5 generációra visszamenő családi méhészet és egy 7 generációs borászat is üzemel. A méhészet történelmének bemutatására egy kis házi múzeumot is összeállítottak, melyen a háziak szívesen végigkísérnek bárkit, hogy elmeséljék, hogyan indult és fejlődött a méhészet, mely anno a családfő életét mentette meg.
Létezik egy szerb desszertbor, a Bermet, amely itt 27 féle gyógyfűvel, szárított gyümölcsökkel és fűszerekkel ízesítve készül, természetesen titkos recept alapján. Ez az ital egykor még a Titanic borlapján is szerepelt. A gazdaság kis ajándékboltjában a Bermet és egyéb borok mellett mindenféle méhészeti termék is megvásárolható.
De érdemes felkeresni a Novi Sadtól kb. 20 percnyi autóútra található Spajz nagytestvérét is - a Salas 137-et -, ahol igazi békebeli, vidéki miliőbe kóstolhatnak bele. Jelentkezzenek be jó előre, mert elég népszerű a helyiek körében is! Salas kicsit olyan, mintha haza érkeznénk a nagyszüleinkhez; az óriásfák hatalmas árnyékában hangulatosan terített asztalokon házias ízek várnak, ahol mindig jó eltölteni egy békés délutánt.
A farmon egy lovarda, és a kisebbeknek egy mini kalandpark nyújt szórakozást, az egykori tanyaépületek pedig autentikus szálláslehetőséget kínálnak. Ezekben az ágyakban már olyan hírességek is megfordultak, mint Wim Wenders, aki egy Novi Sad-i filmfesztivál zsűrizésére érkezve, itt bújt el a rajongók kíváncsisága elől; Demi Moore pedig akkor vendégeskedett a Salasban, amikor szintén titokban, barátnőjének, a Victoria's Secret egyik angyalának esküvőjére érkezett.
A hely ételspecialitásai közül muszáj megemlítenünk a grillezett édes és csípős paprikával felturbózott padlizsánkrémet, amely annyira ízlett nekünk, hogy még a receptet is beszereztük:
Hozzávalók:
• faszénen vagy barbecuen grillezett, sült padlizsán falapáttal darabosra pépesítve
• édes és chilli paprika apróra darabolva
• olíva olajjal készült házi majonéz
• tejföl
• tejszínes vajkrém (eredetileg ők kajmakot használtak, ami egy tejszínes, laza vajszerű, ízesítetlen tejtermék)
• fokhagyma, só, bors, egy kevés petrezselyem
És ha mindezt összekevertük, már tálalható is az isteni padlizsánkrém. Próbálják ki, jó étvágyat hozzá!
A cikk megjelenését a Szerbia Magyarul csapata támogatta, az anyagot a Branded Travel Content egyik szerzője készítette.