Akár a fáradtság megszüntetése, enyhítése miatt isszuk, akár egyszerűen csak azért, mert szeretjük az ízét, emberek milliói isznak kávét, koffein tartalmú energiaitalokat naponta.
A koffein és a kávé előnyei és hátrányai
Persze a stimuláción kívül számos más előnye is van a koffein fogyasztásnak: mérsékelt mennyiségben fogyasztva a koffein csökkenti a kardiometabolikus betegségek, például a 2-es típusú cukorbetegség, a szívkoszorúér-betegség és a szélütés kockázatát. Ugyanakkor hátránya is akad a kávéfogyasztásnak, attól függően, hogy mennyit iszunk belőle.
A koffein az adenozin ellensége
A csésze kávéban jelenlévő koffein ugyanis semlegesíti a szervezetünk által termelt adenozin nevű vegyület nyugtató hatását. Ez az a gátló neurotranszmitter, amely szerepet játszik az alvás folyamatában és az ébredés késleltetésében, lényegében annak, hogy a nap végén fáradtnak érezzük magunkat.
Kenneth Jacobson, a National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (Országos Diabétesz, Emésztő- és Vesebetegségek Intézete) molekuláris részlegének vezetője így nyilatkozott a BBC-nek a kémiai vegyületről: „Az adenozin egyike a szervezetben természetesen termelődő anyagoknak, amelyek a stressz alatt lévő, vagy a túlzott energia csökkentésére szoruló különböző szervek működésének lassulását okozzák." A szervezet sejtjei az adenozin különböző szintjére reagálnak, amely végül elősegíti az alvást.
A koffein feladata alapvetően az adenozin semlegesítése. A véráramba gyorsan bejutva megakadályozza, hogy az adenozin a receptorokhoz kapcsolódjon, és felszólítsa azokat, hogy lenyugodjanak, így tesznek bennünket a kávé és más koffeint tartalmazó termékek éberebbé.
De ami azt illeti, a jóból is megárt a sok, a túl sok koffein ugyanis alvászavarokat okozhat.
Alvás előtt már ne igyál!
Damian Bailey, az Egyesült Királyság Dél-Walesi Egyetemének fiziológiaprofesszora elmondta, hogy a koffeinszint körülbelül 20 perc alatt halmozódik fel a véráramban, így ennek „csúcsa" körülbelül egy órával a koffein elfogyasztása után érezhető. Ezt szem előtt tartva tehát lefekvés előtt már nem tanácsos kávét inni.
Szóval mennyi kávét kellene naponta fogyasztanunk ahhoz, hogy kihasználhassuk előnyeit, de ne befolyásolja hátrányosan az alvásunkat? Egy kínai tanulmány szerint a kávé „édes pontja" (ideális napi mennyisége) 200-300 mg koffeint tartalmaz, ami 3 csésze kávénak felel meg. írja a MailOnline Ezzel számolva egy bögre instant kávé körülbelül 100 mg-ot, egy csésze tea körülbelül 47 mg-ot, míg az energiaitalok 80 mg koffeint tartalmazhatnak egy kis 250 ml-es dobozban, míg az általában Amerikában kapható 330 ml-es dobozban kapható italok már 160 mg koffeint tartalmaznak.
Így igyál kávét, hogy egészséges maradj!