Több olyan élelmiszer van, amit nagyon egészségesnek gondolunk, holott pont az ellenkezője igaz. Az ultrafeldolgozott élelmiszerek közül valószínűleg te is fogyasztasz a kirándulások, edzések és a szabadtéri sütögetések alkalmával, ami talán nem annyira jó ötlet. Mutatjuk milyen ételeket kerülj el az egészséged érdekében.
Ezekről az élelmiszerekről azt hiszed egészségesek, pedig valójában károsak
A legtöbben tudunk az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről. Növelik a szív- és érrendszeri problémák, a cukorbetegség, a rák és egy sor egyéb kellemetlen egészségügyi probléma kockázatát, azon kívül, hogy megnövelik a derékméretet is.
De mivel az ultrafeldolgozott élelmiszerek definíciója nagyon tág – minden olyan étel, amely olyan összetevőket tartalmaz, amelyek általában nem találhatók meg az otthoni főzés során, például mesterséges színezékek, ízek és tartósítószerek –, nehéz lehet tudni, hol kezdjük, amikor megpróbáljuk kiiktatni őket az étrendünkből.
Ezért a Dailymail megkérte Kayla Daniels táplálkozástudományi szakértőt és a Kayla's Nutrition alapítóját, hogy ismertesse azt a kilenc ultrafeldolgozott élelmiszert, amelyek a leginkább károsak az egészségre. Így pontosan tudni fogod, hogy milyen egészségtelen ételeket kell kerülnöd az egészséged érdekében.
Íme a káros élelmiszerek:
Fehérjejoghurtok
Sokan úgy gondoljuk, hogy a fehérjejoghurtok segíthetnek a gyorsabb izomépítésben az edzőteremben, de Kayla rámutat, hogy sok termék „tele van egészségkárosító sűrítőanyagokkal és mesterséges édesítőszerekkel a textúra és az íz javítása érdekében".
Az édesítőszerek különösen megzavarhatják a szervezetet, elhitetve az aggyal, hogy cukrot fogyasztanak, és ösztönzik az inzulin felszabadulását. Idővel ezeknek a termékeknek a gyakori fogyasztása hozzájárulhat az inzulinrezisztenciához, amely olyan krónikus betegségekhez kapcsolódik, mint a cukorbetegség.
Növényi tej
A növényi alapú tej alternatívákat gyakran sokkal egészségesebb választásként hirdetik, mint a közönséges tehéntejet. De amint Kayla rámutat, sok olyan feldolgozott összetevőt tartalmaz, mint a finomított magolajok és sűrítőanyagok, sokkal nagyobb mennyiségben, mint az állati tejek.
„A finomított magolajok magas omega-6 zsírsavat tartalmazhatnak, ami túlzott fogyasztás esetén hozzájárulhat a gyulladásokhoz és más egészségügyi problémákhoz. A növényi tejek gyakran hozzáadott sűrítőanyagokat tartalmaznak az állag és a stabilitás javítása érdekében (ami azt jelenti, hogy hosszabb ideig frissek maradnak), de valójában megzavarhatják az emésztést, és idővel bélrendszeri problémákhoz vezethetnek" – mondja Kayla.
Proteinszeletek
Egy másik edzőtermi és kiránduló kedvenc, a proteinszelet, amire gyakran gondolunk úgy, mint egy csokis snack egészségesebb alternatívájára. Valójában – mondja Kayla – különféle adalékanyagokkal vannak tele, amelyek potenciálisan károsíthatják a szervezetet.
„Ezek a proteinszeletek gyakran tartalmaznak mesterséges édesítőszereket, amelyek több cukros finomság utáni vágyat idézhetnek elő, és negatívan befolyásolják a bélrendszer egészségét, megnehezítve a szervezet számára a betegségek elleni küzdelmet. A pálmazsírt gyakran használják fehérjeszeletekben is, amely nagyon magas telített zsírtartalmú, így növelheti a magas koleszterinszint és végül a szívbetegség kockázatát.
Étkezéshelyettesítő shake
Ha fogyni szeretnél, az étkezéshelyettesítő shake-ek egyszerű módnak tűnnek a kalóriabevitel csökkentésére. Bár kényelmes megoldásnak tűnhetnek, a bennük lévő adalékanyagok és sűrítőszerek pusztítást okozhatnak a bélrendszerben.
„Az ilyen összetevők veszélyeztetik a bélfal integritását, ami potenciális emésztési problémákhoz, például vastagbélgyulladáshoz vezethet. Emellett a mesterséges összetevők jelenléte megzavarhatja a mikrobák kényes egyensúlyát a bélben, ami döntő szerepet játszik az általános egészségi állapot fenntartásában és az immunitásban" – mondja a táplálkozási szakértő.
Granola rudak
Míg a granolaszeleteket egészséges nassolnivalóként forgalmazzák, meglepően egészségtelenek lehetnek a magas cukortartalmuk miatt, különösen, ha zabot is tartalmaznak.
Sok márka jelentős mennyiségű cukrot ad hozzá az íz és az állag javítása érdekében, így ezek a szeletek inkább az édességekhez hasonlítanak, mintsem egészségesek" – magyarázza Kayla. „Még azok is, akik azt állítják, hogy "természetesek" vagy "organikusak", még mindig komoly mennyiségű cukrot tartalmazhatnak, ami energiakiugráshoz vezethet, majd összeomláshoz, ami végső soron befolyásolja a hangulatot és a figyelmet."
Tömeggyártású szeletelt fehér kenyér
Egy vekni tömegesen előállított, szeletelt fehér kenyér körülbelül 15 összetevőt tartalmaz, szemben a négy természetes összetevővel (élesztő, só, liszt és víz), amelyek egy kovászos cipóban találhatók.
„Az ilyen kenyerek finomított lisztekből készülnek, amelyek kevesebb tápanyagot és rostot tartalmaznak, mint a közönséges lisztek" – mondja Kayla.
„Emulgeálószereket is tartalmaznak, amelyek megzavarják a bél nyálkahártyáját, táplálják a rossz baktériumokat, és gyulladáshoz vezethetnek a mikrobiomban. Ez számos krónikus gyulladásos betegséghez vezethet, a cukorbetegségtől a fekélyes vastagbél gyulladásig.
Instant tészta
Lehet, hogy kényelmesek, de az instant tészta hihetetlenül sok nátriumot tartalmaz, ami növeli a vérnyomást, és végül hozzájárulhat a szívbetegségekhez és a szélütéshez.„Sok instant tésztagyártó az ízfokozó mononátrium-glutamátot vagy az MSG-t is használja. Bebizonyosodott, hogy ennek negatív hatásai vannak az agyra, és migrént, hiperaktivitást, hányingert és alacsony fokú agygyulladást okozhat" – mutat rá Kayla.
Kolbász
A kolbász a magyar konyha és a szabadtéri grillezések egyik főszereplője, de egy ultrafeldolgozott élelmiszer, amely valódi károkat okozhat mind a légzőrendszerben, mind az emésztőrendszerben.
„A kolbász nátrium-metabiszulfitot tartalmaz, amely az asztmaszerű allergiákhoz, légszomjhoz és tüdőirritációhoz kapcsolódó tartósítószer. A feldolgozott húsok, például a kolbász, a szalonna és a frankfurti virsli nitrátokkal és nátriummal is készülnek, amelyek összefüggésbe hozhatók a vastag- és végbélrákkal" – figyelmeztet a táplálkozási szakértő.
Kalóriacsökkentett üdítők
Sokan választjuk a diétás, kalóriacsökkentett üdítőket, mert kevésbé nagy a kalóriatartalmuk. De Kayla elmagyarázza, hogy mesterségesen édes ízűvé teszik őket, pedig valószínűleg ugyanolyan rosszak, mint a cukros változataik.
„Édesítőszerekkel lehetnek tele, amelyek megváltoztathatják a bél mikrobiomját. A közelmúltban végzett tanulmányok szerint az üdítőitalok bakteriális fertőzéssel, szepszissel és akár szervi elégtelenséggel is kapcsolatba hozhatók. A szóda serkenti az inzulin felszabadulását a hasnyálmirigyből, és ha túl gyakran fogyasztják, inzulinrezisztenciához és kettes típusú cukorbetegséghez vezethet."
Az alábbi videóban további érdekességeket tudhatok meg az ultrafeldolgozott élelmiszerekről: