A szezon közeledtével egy olyan gasztrotúrára kaptunk meghívást, ahol Siófoktól Balatonmáriafürdőig, Balatonszemestől a Kőröshegyig egyetlen nap alatt ízlelhettük meg a déli part gasztronómiai felhozatalának legjavát. Kóstoltunk tapolcai pisztrángroládot, croissantból készült mákosgubát, ibolyás desszertcsodát, és a bioborok készítési módjával is megismerkedtünk. Mutatjuk, hova érdemes menni, ha helyi alapanyagokból készült színvonalas gasztronómiai élményre vágytok a Balatonnál.
1. Fantáziadús ételek a PORT Étterem&Panzióban
Szezonálisan változó étlappal várja a vendégeket az egész évben nyitva tartó balatonmáriafürdői Port Étterem&Panzió. A már 10 éve működő étterem többnyire a környékről származó alapanyagokkal dolgozik: az angus marha Balatonfenyvesről származik, a pálinkát egy somogyi kistelepülésről, a borlapon szereplő borok pedig egy balatonkeresztúri bioborászattól hozzák. A Bahart kikötőjében lévő étterem egyszerű és letisztult designjában az étel kapja a dekorációs főszerepet is.
Fantáziadús színek és formák kavalkádja vár a tányérunkon: a tapolcai pisztrángroládhoz felszolgált szarvasgombás burgonyapraliné nem csak ízében, de formájában is felidézi a konyha gyémántjaként emlegetett alapanyagot, és mintha egy szarvasagancs is meg lenne idézve a kompozícióban.
A medvehagymakrémleves élénk zöldjének pedig szép kontrasztot ad a narancssárga ropogós díszítőelem. Balla György és csapata laktató, fantáziadús és helyi alapanyagok felhasználásával készült, magyaros ételeket szeretne adni. Idén 4 fogásos menüvel is készülnek, így egy degusztációs sor formájában kóstolhatunk bele a régió ízeibe.
2. Egy Csipet Nádas az erdő közepén
Nádfedeles épületben, madárcsicsergéssel, friss szellővel, kerti bútorokkal és jazz-koncertekkel várja a vendégeket április végétől az Egy csipet nádas a Siófok határában lévő természetvédelmi területen, a töreki erdő közepén.
Az étterem saját kertjéből szedik a salátához való zöldségeket és szerzik be a fűszereket, a sajtokról a törekiben élő Nübel házaspár gondoskodik, egy helyi csapat liofilizálással is foglalkozik, a pici zsákfaluból tehát rengeteg mindent be tudnak szerezni.
Egy izgalmas előétel a quinoás avokádótatár marinált királyrákkal, a főételek terén pedig olyan finomságokból választhatunk, mint a pisztrángfilé beluga lencsével, a St. Louis oldalas wasabis pankómorzsában, a ropogós malac császár sárgaborsópürével vagy a csirke piccata lime-os-spenótos gnocchi-val.
Amit mindenképp muszáj megkóstolnunk, az a hagyományos mákos guba megdicsőült formája, amely croissantból és fehércsokoládéból áll össze. De a világörökségi nápolyi pizza sem marad le az étlapról, ezt a kertben lévő food truckban készítik.
3. Látványkonyha a Kistücsökben
Több mint 30 éve működik, és 2022-ben a legjobb ár-érték arányt díjazó Michelin Bib Gourmand minősítést kapott. Ez a Kistücsök, melynek a panzió épületben tavaly nyílt Séfszobáját nézhettük meg. A látványkonyhás helyiségben a kiszsámú vendég egészen közel kerülhet az ételek készítésének folyamatához: „A célunk egy olyan interaktív tér létrehozása volt, ahol sokkal személyesebb a kapcsolat, ahol a helyi borok és alapanyagok vannak fókuszban, ezekről lehet beszélgetni, és ahol a vendégek kivetítőn is nyomon követhetik az ételek elkészítésének folyamatát" – mondta Csapody Balázs, a Kistücsök lelke.
A Séfszoba bejelentkezéssel látogatható télen-nyáron, a menü általában 6 hetente változik. Az előzetes regisztráció azért is fontos, mert itt a fenntarthatóság jegyében tényleg annyi étellel készülnek, amennyi vendég érkezik. A fenntarhatóság szempontjából is szimpatikus döntés, hogy az ízletesebbnél ízletesebb fogásokat az étterem üveghulladékából előállított üveg tányérokban szolgálják fel, melyek Kohut-Görömbei Luca üvegtervező művész munkáját dicsérik.
Az aktuális menüsort a Kistücsök séfje, Jahni László és a Séfszoba séfje, Kasza Roland alakítják össze Balázzsal közösen. A sajtóbemutató a kihagyhatatlan kovászos kenyérrel indukt, barna vajjal, majd sóskából, cukkiniből, fokhagymából, burgonyából, medvehagymából, póréhagymából készült kompozíció következett, melyet egy fantasztikus, spárgából, madársalátából és bazsalikomból készült ízösszeállítás követett.
A negyedik fogás egy ugyancsak ínycsiklandó tavaszi zöldségekből készült összeállítás volt, a főételt pedig a bárány, az endívia és a cous-cous képviselte. A menü egy semmihez sem hasonlítható, mennyei desszerttel zárult , amely pisztáciából, lime-ból és ibolyából készült.
+1. Az ókori Rómát idéző borok a Kékajtó Borászatban
A pár éve indult kőröshegyi Kékajtó Borászat a bioborokra specializálódott. 20 éves hazai és nemzetközi kóstolási tapasztalattal Németh Miklós és felesége 2015-ben vágott bele a saját vállalkozásba, mára pedig 2800-3500 forintért árulják az olaszrizling, merlot, kékfrankos boraikat a webshopjukban.
Elmondásuk szerint boraik biotermesztésű szőlőből készülnek, főként kézzel, alacsony beavatkozással, azaz csak fejtéssel. Boraik szűretlenek és derítetlenek, előállításuk pedig két évet vesz igénybe. Németh Miklós szerint valahogy így nézhettek ki a borkészítés az ókori Rómában.
A Kékajtó alapgondolata, hogy a biotermesztés (A fák titkos élete című könyv szellemében) a növény, talaj, talajélet szimbiózisán alapszik, ami a talaj folyamatos forgatásával, szántásával megbomlana. A zavartalan együttélésből erősebb növény fejlődik, jobb lesz a termés, így a bor minősége is.
A sajtóbemutató egyik különlegessége a narancsbor volt, amely a nevével ellentétben nem narancsból készül, de még az íze sem hasonlít a narancshoz. A név az aranyló narancsos színre utal, amely úgy keletkezik, hogy kocsánnyal együtt áztatják a fehér szőlőt. Egy igazi különlegesség szemnek és ízelőbimbóknak egyaránt. És tökéletes lezárása egy élményekben és ízekben dús napnak.