Nemsokára téli álomba borul a természet, ám előtte még bőséggel begyűjthetjük a bogyókat, magokat és a terméseket, amelyek közül jó néhány a természet patikájának csodaszere, és segítségünkre lehetnek a hosszú, hideg napok alatt.
Nos lássuk, hogy mely gyógynövények és termések szezonja van most, melyeket és hol érdemes begyűjteni, és ezekből milyen finomság készíthető.
Szelídgesztenye
Az ősz egyik legnagyobb slágere a gesztenye, ami finom és roppant egészséges is. Gazdag C- és E-vitaminokban, emellett magas a B1- és B2-vitamintartalma is. Rengeteg ásványi anyagban bővelkedik: káliumot, kálciumot, magnéziumot, vasat és cinket is tartalmaz. A fehérje, zsír és energiatartalma alacsony, ellenben a szénhidráttartalma magas, így helyettesíthetjük vele a gabona és burgonyaféléket is.100 gramm tisztított gesztenye mindössze 180 kalóriát tartalmaz. Mivel gluténmentes, így az arra érzékenyek is bátran fogyaszthatják.
Ezenkívül kiváló rostforrás is, csökkenti az éhségérzetet, segíti a bélműködést és gyógyítja a hasmenést is. A gesztenye leveléből főzött tea pedig alkalmas légcsőhurut és köhögés kezelésére is. Szelídgesztenyét a Pesttől 70 km-re levő gesztenyés erdőben, a Bakonyban, Visegrádon vagy Velem környékén is szedhetünk. Valljuk be, hogy nincs is jobb egy hideg téli estén sült gesztenyét majszolgatni. A friss és egyforma méretű szemeket X alakban alaposan vágjuk be, majd áztassuk 2-3 órán át egy tál vízbe, így 15-20 perc alatt könnyedén megsülnek a sütőben.
Csipkebogyó
A csipkebogyó a természetes C-vitamin egyik legnagyszerűbb forrása. 100 gramm szárított bogyóból 2000 mg C-vitamint kaphatunk, de tartalmaz még A- és B-vitamint, valamint, alma-, nikotin- és citromsavat, szénhidrátokat, cinket, rezet, vasat, magnéziumot, rostokat, folsavat. Ez a piros bogyós növény rendkívül immunerősítő és gyulladáscsökkentő hatású, kiváló megfázás és influenza gyógyítására. Ezen kívül segít megelőzni a szív- és érrendszeri megbetegedéseket, és remekül használható ízületi gyulladás kezelésére is.
Szárítva használható teához, leveshez. Teához forrázás helyett ázztassuk hideg vízben, mert C-vitamin-tartalma 50 fok körüli hőmérsékleten már jelentősen csökken. Ezután szűrjük le, és fogyasztás előtt csak langyosítsuk meg. A legtöbb bokor erdőszéleken, cserjésekben, hegyoldalakon található, de kerüljük szedését a forgalmas utak mellől.
Sütőtök
Általában az ősz közepétől kell leszedni a tököt, attól függően, hogy mikor ültették. A lehető legtovább kell hagyni őket, hogy érjenek, és a hús megédesedjen. A tököt tiszta, száraz napon kell betakarítani. A sütőtök fogyasztása szebbé teszi bőrünket, a népi gyógyászatban hashajtóként és béltisztítóként is használták. Jótékony hatással van az emésztési problémákra, serkenti a máj működését, segít a szív- és koszorúér problémák megelőzésében.
A sütőtök gazdag kalciumban, cinkben, mangánban, rézben, vasban, C-vitaminban, de A, B1, B2, B6 vitaminok és folsav tartalmának köszönhetően egészségmegőrző, gyógyító hatással bír. Gyulladásos betegségek, megfázásos, meghűléses problémák kezelésére is alkalmas, és enyhíti az allergikus köhögést, tüsszögést, csökkenti az asztmás rohamokat. A sütőtököt héjával együtt süssük, hogy a kifolyt, sülés közben karamellizálódott levét is fel tudjuk használni. Előmelegített sütőben 200 fokon 40-60 perc alatt puhára tudjuk sütni. Magában, köretként vagy krémlevesként is fogyaszthatjuk de süteményt is készíthetünk belőle.
Erdei szeder
Az erdei szeder leveleit is lehet szedni még ilyenkor. Forrázata leginkább a reumatikus- és ízületi betegségekre, valamint a cukorbetegségre hatásos. Az immunrendszer hibás működését, vérszegénységet, fogínyvérzést, lázat, bőrkiütést, menstruációs rendellenességeket is kezelhetünk vele. Tonizáló és méregtelenítő hatása is van.
Antibakteriális tulajdonsága miatt húgyúti fertőzéseket is kezelhetünk vele,de izzasztásra és vizelethajtásra is használják. Az erdei szeder egyébként rendkívül gazdag vitaminokban, így C-, A- és többféle B-vitamint tartalmaz, továbbá káliumot, mangánt, rostot is, így segít az immunrendszer erősítésében. A rózsafélék családjába tartozó tüskés félcserje szinte mindenütt, erdőszéleken, irtásokon ismegtalálható, érdemes tehát nyitott szemmel járni.
(Forrás: agraroldal.hu, hazipatika.hu, gyorgytea.hu, gesztenyesuto.hu)