Ha hétvégére Jókai-bablevest főznénk, ehhez aktuálisabb dátumot nem is válaszhatnánk. Ugyanis a levesünk névadója, a romantikus magyar regényírás legnagyobb alakja, Jókai Mór éppen február 18-án, 197 évvel ezelőtt született. Következzen hát egy kis gasztrokulturális kalandozás!
Sokan, sokfélét vélnek tudni arról a bizonyos levesről, melynek névadója Jókai Mór (1825-1904). A komáromi születésű író a magyar irodalom egyik, ha nem a legtermékenyebb alkotója volt, írói életműve megkerülhetetlen, regényírókén nemzeti irodalmunk meghatározó alakja. Mindenki ismeri a mára klasszikussá vált alapműveinek címet, amelyeket neki köszönhetünk. A kőszívű ember fiai, Az aranyember, az Egy magyar nábob, a Fekete gyémántok stb. – csak hogy a legfontosabbakat említsük.
De Jókai születésnapján térjünk vissza cikkünk cikkünk tételmondatához, ahhoz a bizonyos bableveshez, azaz Jókai-bableveshez!
Az egyik legelterjedtebb nézet, hogy Jókai kedvencét felesége – a nála nyolc évvel idősebb, ünnepelt színésznő, Laborfalvi Róza – alkotta meg, ami eredetileg babcsuszpájz névre hallgatott. A levesről sok helyen ír Jókai, de magát a receptet nem részletezi. Annyi bizonyos, hogy Róza asszony fazekában főszerepet kapott a füstölt, zsenge, szopósmalac-köröm is, és bizony a paprikás rántás is. Jókait teljesen levette a lábáról ez a leves, amely egyébként gyakorta szerepelt a svábhegyi villájuk vendégváró menüjében is. Nem csoda, ha évekkel később Balatonfürden, egy étterembe betérve Jókai éppen bablevest kért. S miután (legalábbis így szól a legenda) a leves mégsem volt a fogára való, az ottani szakáccsal megosztott néhány titkot – amit aztán, az író tiszteletére neveztek el Jókai-bablevesnek.
S hogy mennyi köze lehet az akkori Jókai bablevesnek a mai változatához? Ez már egy másik történet, ugyanis az általunk ismert Jókai-bableves receptje már 1937-ben Gundel Károly: Kis magyar szakácskönyv című művében látott napvilágot. Ez pedig már nyomokban sem tartalmazott körmöt, kizárólag füstölt tarját és kolbászt.
Mi is árulkodhatna jobban Jókai Mór gasztronómiához fűződő viszonyáról, mint az alábbi idézet:
A szerelem oltárán elhamvadnak a lángok, de a tűzhely vonzereje örökké tart. Minden tál étel egy szerelmi vallomás, vagy ellenkezője: egy csöndes válóper."
Hát, kérem szépen, így álljunk neki, ha egy igazi jó Jókai-bablevest szeretnénk főzni, az író születésnapján, történetesen a mindmegette.hu ezen receptje alapján.