A Mikulás különleges alkalom a kisebb, nagyobb gyerekek számára, de azért valljuk be, felnőttként is jólesik, ha nem marad üres a csizmánk, vagy más formában kapunk apróbb meglepetéseket. Lássuk, hogyan érdemes megtölteni a csomagot, ha az is szempont, hogy a finom ízek mellett minőségi és az egészségre jótékony összetevők is kerüljenek bele.
Évről évre felmerül a szülőkben a kérdés, hogy mivel is töltsék meg a gyermekeknek szánt Mikulás-csomagot. Olyasmit szeretnének belecsempészni, aminek a gyermek örül, de azért szempont az is, hogy ne kapjon „cukorsokkot" a sok édesség miatt. Elvégre nem csak egy csomag érkezése várható, hiszen a családi Mikulás mellett a bölcsőde, óvoda, iskola, a sportkör, edzőklub, a szülők munkahelye, és a közeli barátok, szomszédok csomagjaira is számíthatunk.
Bár a pandémia miatt néhány Mikulás talán csak virtuális ajándékkal tud kedveskedni, azért a legtöbb gyerek számára ez az időszak mégis csak a korlátlan mennyiségű édességfogyasztásról is szól. Vagyis szólhatna, ha még időben nem egyeztetnénk a családdal, barátokkal is, hogy közösen döntsünk a csomagok tartalmáról. Elvégre nem az a cél, hogy az újév lyukas fogakat hozzon, vagy a gyerek idő előtt kinője a ruháit a kelleténél gyorsabban gyarapodó kilók miatt. Sokkal inkább az, hogy a várakozás izgalmát növelve kedveskedjünk neki az ünnep kapcsán. Persze, csak ha jó gyerek volt, de hát melyik gyerek nem volt az?
A klasszikusoktól a kreatív meglepetésekig
Ha csak lehet, valamilyen friss, szezonális és/vagy déli gyümölcs is kerüljön a csomagba. Ez lehet például alma, narancs, mandarin, banán, kivi. Mivel különleges alkalomról van szó, ezért adott esetben akár egy-egy darab egzotikus gyümölcsre is eshet a választásunk. Például a khaki szilvára, avokádóra, mangóra, gránátalmára. Bár fenntarthatósági szempontból nem ez a legjobb döntés, de a ritka alkalomra való tekintettel ez még talán megengedhető.
A cukorkákat helyettesíthetjük szárított, aszalt gyümölcsökkel. Itt arra figyeljünk, hogy ezek ne kandírozottak legyenek, vagyis ne plusz cukorbevonattól legyenek édesek! Erre csörög a dió, arra meg a mogyoró! Az olajos mag (pl. dió, mogyoró, mandula) nélkül sem képzelhető el egy magára valamit is adó Mikulás-csomag. Ezeket akár héjastul is megvehetjük, így még rusztikusabb, de egyben tradicionálisabb lesz a csomag. A hámozott, tört magvak esetében pedig a natúr ízeket válasszuk, ne a sózottakat!
A klasszikus, formába öntött, gyengébb minőségű Mikulás csokikat érdemes kerülni, és helyettük a jobb fajta (ét)csokoládét választani. Utóbbi persze kicsit drágább is, de valóban értékesebb, mert a kakaóvajtól krémes, olvadós, nem a trópusi, keményített növényi zsiradéktól. A saját készítésű keksz és/vagy müzliszelet is kellemes meglepetést kínálhat, ráadásul ilyenkor pontosan tudni fogjuk, hogy miből készült, s a felesleges csomagolóanyagokat is megspóroljuk. Ez különösen a különféle táplálékallergiák, -intoleranciák esetén egy igazi aduász.
Bár a készítése a gyerekekkel együtt a legjobb mulatság, egy névre szólóan díszített, a kedvenc mesehőst mintázó kiszúróval készített mézeskalács is kerülhet a pakkba. Ez a csemege talán nem fogy el olyan hamar, mint a többi. De azért érdemes jó sokat készíteni, hogy legyen mit elmajszolni uzsonnára. Az ehető ajándékok mellett valami kis hasznos vagy tartós apróság, játék is fontos része lehet a csomagnak, így az izgalom tovább is tart. Ezek megválasztásánál szempontként szolgálhat, hogy ez valóban ne egy felesleges kacat legyen, hanem illeszkedjen a megajándékozott ízléséhez, személyiségéhez. Lehet színes filc, toll, kifestő, nagyobbaknak valamilyen dekorkozmetikum (szappan, fürdőbomba), könyv, naptár is akár.
Nagyobb gyerekeknek vagy akár felnőtteknek is szórakoztató meglepetés lehet az is, ha egy kedvenc adventi süteményük - nem romlandó - hozzávalóit csomagoljuk be külön-külön (zárható, újrahasznosított) tárolókba, és mellékeljük a receptet. Így az ajándék a közös elkészítéssel együtt töltött idő lehet, amit természetesen a közös kóstolás követ.
A távolság sem lehet akadály, a Mikulás érkezhet virtuálisan is. Múzeumi belépő vagy (báb)színház, mozi, kalandpark, élményfestés, bonbon- vagy szaloncukorkészítő workshop, ez csak néhány ötlet, amihez előre is megvehetjük a jegyeket, akár online is, de ezek mellett is sokféle, az életkornak, érdeklődési körnek megfelelő élményajándékkal is meglephetjük a kisebbeket, nagyobbakat.
Ha mégis sok csokit, cukorkát kapna a gyermek a különféle Mikulás-ünnepségek során, akkor ezeket érdemes eltenni későbbre és csak fokozatosan, kis adagokban, beosztással kínálni. Beszéljük meg, hogy nem vesszük el, csak eltesszük azokra a napokra, amikor nem lesz ilyen bőséges a kínálat. A sok csoki később muffinhoz, kekszhez, palacsintához, réteshez, tortához is felhasználható. A Mikulás így nem vész el, csak átalakul.
Adni jobb, mint kapni
Szép megoldás és nemes gesztus lehet az is, hogy ha a „felesleges" vagy már túl nagy mennyiségben beérkezett édességet jótékony célból felajánljuk valamelyik segélyszervezetnek, ahol a rászoruló gyermekek számára gyűjtenek ajándékokat karácsonyra. Ezzel arra is nevelhetjük a gyerekeinket, hogy adni jobb, mint kapni, különösen, ha nekünk valamiből több van, mint amennyi szükséges.
Figyeljünk a csomagolásra is!
Nem választhatjuk teljesen külön a csomagolást az abba csempészett meglepetésektől. A vékonyabb, műanyag zacskókat persze jó esetben több évig is használhatnánk, mivel évente csak egy napon van rájuk szükség. De sajnos nem garantálható, hogy épen és sértetlenül megússzák a gyors kicsomagolást. Jobban járunk ez esetben a tartósabb csomagolásokkal, ami készülhet a napnak megfelelően díszített, színezett textil, vászon csizmácska is. Ezek akár több generációt is kiszolgálhatnak, így ezzel is tettünk valamit a fenntarthatóságért.