Minden idők legrendhagyóbb versenye zajlott az elmúlt napokban Lyonban. A szokásos január végi időpont helyett először tavasz végére, majd szeptember végére halasztották a világ legnagyobb presztízsű szakácsversenyének döntőjét.
De a bizonytalanság hónapjai végre véget értek, és szeptember 26-án kezdetét vette a Bocuse d'Or nagydöntője Lyon városában, a SIRHA Lyon élelmiszeripari vásár keretein belül. A kétnapos verseny első napján a címvédő Norvégia, Olaszország, Costa Rica, Svédország, Svájc, Szingapúr , Indonézia, Kolumbia, Tunézia, Oroszország, Ecuador és Dánia mérték össze a tudásukat.
A döntő második és utolsó napján, szeptember 27-én kilenc ország lépett pályára, pontosabban a konyhai boxba: Észtország, Uruguay, Franciaország, Izland, Japán, Finnország, Chile, Thaiföld és Magyarország, akik reggel 9:57-kor rajtoltak el.
A három távolmaradt ország, a helyszín előtt felállított egészségügyi sátor és a félig üres lelátók ellenére a hangulat ismét olyan volt a döntő ideje alatt, mintha egy hosszú focimeccset közvetítettek volna. A különböző csapatok szurkolói egész nap jelen voltak, hogy buzdítsák kedvenc szakácsaikat. Az eredményhirdetésnél pedig szinte felrobbant a lelátó, ahogy az Jókuti Andrásnak, a verseny magyar műsorvezetőjének a felvételein is hallható és látható.
A résztvevő csapatoknak a szokott módon két ételt kellett készíteniük - olvasható a Finedininglovers.com cikkében és a Magyar Bocuse d'Or Akadémia közleményében. A Bocuse d'Or történetében először egyforma tálat kaptak a csapatok a hústémához, a tál pedig kiegészült egy fém edénnyel, ebben egy „ragut" kellett tálalni. Ez lett a hús harmadik köreteleme, amelyet zöldségekből és magvakból készítettek a csapatok. A szokásos tányértéma helyett idén egy elviteles menüt kellett prezentálni: három fogást, amelyek közül mindegyikben kötelező alapanyag volt a paradicsom.
Amint a közleményben írták, a magyar csapat hústémája a következő elemekből tevődött össze: brezírozott marhastefánia, kétféle vegán burgonyaköret, konfitált burgonya hagymadzsemmel, savanyított kaprilevéllel és kakukkfűvel, ropogós burgonyapuffancs burgonyapürével, zöldség friccasse, brokkoli és sült cékla saláta tormával és almával.
Az elviteles téma előétele ratatouille tart konfitált paradicsommal volt, paradicsom vinaigrette-tel és petrezselyem olajjal. A főétel garnélával töltött derelye volt, amely fehér paradicsom szósszal, grillezett paradicsommal és garnéla bisque-kel került a magyar csapat elviteles dobozába. Desszertként paradicsom-eper-bodza baba készült.
A magyar csapat büszkén, a franciák a dobogón végeztek
A döntőn végül Franciaország léphetett fel a dobogó első helyére, a bronz Bocuse nyertese a tavalyi győztes Norvégia lett, míg az ezüst Bocuse-t Dánia csapata vihette haza.
A legjobb hústálat Izland alkotta meg, a legjobb elviteles ételsort pedig a svéd csapat. A legjobb commis díja, amivel a séf keze alá dolgozó commis-t ismerik el, Svájcba került. Az Elkötelezettség Díját, vagyis a társadalmi felelősségvállalás különdíját pedig Kolumbia nyerte el. A magyar csapat a 11. helyen végzett.
Széll Tamás coach elmondása szerint, "Nagyon erős volt a mezőny. Feljöttek olyan országok – mint Izland, Finnország és Észtország – akik korábban nem szerepeltek ennyire jó helyen. A 8-11. hely között általában ugyanazok az országok keringenek. Sok meló van benne, de nagyon pontos és precíz munkát csináltak a fiúk, büszke vagyok rájuk." Veres István séf is nyilatkozott a verseny után: "Jól bírtuk energiával, be voltunk gyakorolva. Megtettünk mindent, ami a tudásunkban volt; büszkén megyünk haza, de nagyon elfáradtunk."
Sok pihenésre nincs ideje a csapatnak, mivel igaz a hír, miszerint 2022 márciusában Magyarországon rendezik meg a Bocuse d'Or európai válogatóját. Így a Magyar Bocuse d'Or Akadémia gőzerővel készül a következő versenyre, és október 21-én már le is bonyolítja a magyar döntőt, amelyen Adamek Balázs, Dalnoki Bence, Huszár Tibor, Kelemen Roland és Veres István méri össze a tudását. Ha a járványhelyzet nem húzza keresztül a terveket, akkor a szurkolók már készíthetik a zászlókat, a hangszereket és a kereplőket, mert biztatni kell majd a csapatokat; nem főzhetnek üres lelátók előtt.