Az úgynevezett buttergate-ügy Julie Van Rosendaal kanadai szakácskönyv-író twitteres felvetésével kezdődött: "Észrevettétek, hogy szobahőmérsékleten már nem puhul meg a vaj?" - írta bejegyzésében a szerző, és képpel is illusztrálta a különös jelenséget.
Something is up with our butter supply, and I’m going to get to the bottom of it. Have you noticed it’s no longer soft at room temperature? Watery? Rubbery? pic.twitter.com/AblDzGiRQY
— Julie Van Rosendaal (@dinnerwithjulie) February 5, 2021
A posztra érkezett reakciókban több százan számoltak be hasonló tapasztalatokról. Van Rosendaal azt feltételezi, hogy a járvány alatt megnőtt a vaj iránti kereslet, ami pedig a takarmányozás változásához vezetett, mivel a gazdák a termelés növelésére törekedtek.
A gondolatmenet kiindulópontja helyesnek tűnik, a kanadai tejtermelők adatai szerint a vaj iránti kereslet valóban több mint 12%-kal nőtt 2020-ban. De mi lehet az a bizonyos anyag, ami nagyobb mennyiségben került a vajba? Van Rosendaal a pálmaolajra gyanakszik, évtizedes gyakorlat ugyanis a pálmaolaj-alapú kiegészítők hozzáadása a takarmányhoz, ami a tehenek tejtermelését és a tej zsírtartalmát hivatott növelni. A kanadai Tejipari Feldolgozók Szövetsége azonban csak annyit nyilatkozott, hogy sem a vajtermelésben, sem az összetevőkre vonatkozó nemzeti szabályozásban nem történt változás.
Mindeddig kevés kutatás született arról, hogy hogyan hat a tejtermékekre a pálmaolaj, de az agrárszakértők szerint a pálmaolajjal táplált tehenek tejéből készült vaj olvadáspontja valóban magasabb, ezért szobahőmérsékleten nehezebben kenhető. Sylvain Charlebois, a Dalhousie Egyetem Agri-Food Analytics Laboratóriumának igazgatója is úgy véli, hogy a vajak érezhetően keményebbek lettek, és megjegyzi, hogy bár a pálmazsír engedélyezett összetevő a tejelő tehenek takarmányában, ettől még nem egészséges, a kutatások szerint ugyanis növelheti a szívbetegségének kockázatát az embereknél. A pálmaolaj előállítása ráadásul a környezetet is károsítja, ami "etikailag megkérdőjelezhető" gyakorlat a tejiparban.
A panaszokra reagálva a kanadai tejtermelők érdekvédelmi csoportja, a Dairy Farmers közleményt adott ki, amely szerint a pálmatermékek energiát szolgáltatnak a teheneknek, és nem észlelték, hogy ezeknek nemkívánatos hatásai lennének, és hozzátették, hogy más országok - köztük az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok - gazdálkodói is használják ezeket a kiegészítőket. Megígérték ugyanakkor, hogy ennek ellenére szakértői bizottságot állítanak össze a tejipar és a fogyasztók képviselőiből, hogy tisztázzák az aggodalmakat - derül ki a bbc.com cikkéből.