Azok az idők már elmúltak, amikor a Balaton augusztus végével "bezárt". Az ősz valójában sokkal izgalmasabb, mint a nyár, amikor csak rossz időben vagyunk kíváncsiak a tó valódi arcára. Nem csoda, hogy a profi turisták akkor indulnak ide, amikor a tömegek már visszatértek a városokba. De mit lehet csinálni a magyar tengernél, ha a víz már túl hideg?
Az elmúlt évtizedekben augusztus 20-a után a Balaton, mint úti cél egyszerűen eltűnt a térképről. A strandok kiürültek, a büfések még pár hétig tartották magukat, ha jó volt az idő, de a komolyabb vendéglátóhelyek szépen lehúzták a rolót. Ennek azonban vége, a Balaton jó néhány éve már nemcsak a nyárról szól – az éttermek egy része nyitva tart, számos program közül lehet választani – akár a nyüzsgő fesztiválokat, akár a merengős borozgatást részesítjük előnyben.
Megnyújtják a szezont az éttermek
Azok az idők már elmúltak, amikor néhány csárdán kívül alig volt nyitva tartó étterem a parton. A helyi vendéglátósok a borászokkal karöltve arra törekednek, hogy a szezon legalább hat hónapig tartson a Balatonnál, és vannak helyek, akik bevállalják az egész éves nyitva tartást is, maximum karácsony után pihennek egy kicsit.
A gasztroforradalom végre a Balatont is elérte: bár legális forrásból származó valódi balatoni hallal nem fog találkozni a tányéron, mivel leállították a halászatot, egyre több étlapon szerepelnek helyi alapanyagokból készült fogások. És megjelent az igényes balatoni street food is, fantáziadús burgerek és harcsahotdogok formájában.
A balatoni éttermek egy része neves fővárosi helyek séfjeit és üzletvezetői csábítja le a tóra, és igyekszik a környéken beszerezni, amit lehet. Akinek a csúcsgasztronómiai élvezetek is hozzátartoznak a nyaraláshoz, az az északi parton a vonyarcvashegyi Bock Bisztró Balatont, a balatonfüredi Sparheltet, a köveskáli Kali Art Innt vagy a csopaki Márga bisztrót célozza be. Aki pedig az olcsóbb, de minőségi ételeket keresi, tesztelje a paloznaki Sáfránkert, a balatonakarattyai Spoon Il Mercato, a tapolcai Pura Vida Dine vagy a köveskáli Miakő konyháját.
Ha a déli parton kapcsolódik ki, a balatonszemesi Kistücsök kötelező állomás. Mindenképp foglaljon asztalt, mert meg fog lepődni, hogy itt tényleg nemcsak a nyárról szól a szezon, és az emberek milyen sokat képesek utazni egy jó ebédért.
A lényeg, hogy nyugodtan kísérletezzen és próbálja ki a helyi specialitásokat. Érdemes előre információt szerezni a környéken található vendéglátóhelyekről, nem érdemes az első nyitva tartó helyre beesni éhesen, mert annak csalódás lehet a vége.
Borkóstolás panorámával
Nem véletlen, hogy a helyiek imádják a balatoni őszt. Nem kell sorban állni, minden lelassul, a rendezvényeken kívül csak a pincéknél van pörgés, mindenki a szüretre készül, vagy szüretel, vagy a szüret utómunkálataival foglalatoskodik.
A balatoni ősz talán a legtökéletesebb a borkóstolásra, mivel elkerülhetetlen, hogy magával ragadja az embert a szüreti hangulat. Az sem akadály, ha ön alapvetően a vörösborokat kedveli, a Dél-balatoni borvidéken az ültetvények harmada kékszőlő, de a Káli-medence, a Badacsony, a Szent György-hegy, Tihany, stb. lankáin is egyre több a merlot, cabernet sauvignon, kékfrankos és pinot noir-ültetvény. Ez igazából visszatérést jelent a hagyományokhoz: a Balaton ugyanis a 20. századig a vörösborairól is híres volt.
Amíg nem lesz fogcsikorgató hideg, tényleg az egyik legjobb program borospohárral a kézben gyönyörködni a Balatonban, és rájönni az élet nagy igazságaira. A borkóstoláshoz rengeteg hangulatos hely közül választhat. A Szászi Pince teraszáról (Hegymagas) Szigliget panorámájában lehet gyönyörködni, az Istvándy Pincészetben (Káptalantóti és Badacsonytomaj között félúton) egy egész napot el lehet tölteni, van játszótér és kitűnő konyha, ahol az ételek a farmon nevelt mangalicából és szürkemarhából készülnek. Csopak és Paloznak most már egy külön hétvégét megér: a Szent Donát, a Jásdi, a Homola pincészetek teraszairól a Tihanyi-öbölre nyílik csodás kilátás.
Ha a "nagy" borászatok tételeit már ismeri, érdemes felfedezni a kisebb pincészeteket is. Badacsonyban és a környékén keresse a pincészetek közelében a buszmegállókat, a Badacsonyi Régiós buszjáratnak köszönhetően szerencsére senkinek nem kell magára vállalnia sofőr szerepét. És ha van lehetősége, ne hagyja ki a balatoni szüretet. Készüljön fel arra, hogy egy pálinkával kell kezdeni majd a napot, de a kemény munka jutalma a mustkóstolás és egy hatalmas kajálás lesz.
A balatonfüredi 10. Romantikus Reformkor fesztivál egyik sztárvendége Mészáros János Elek lesz. A Csillag születik győztes tenor énekesével együtt énekelheti majd a vendégsereg például a Hazám, hazám, te mindenem! című gyönyörű dalt, miközben reformkori borokat kóstolnak. A Kisfaludy színpadnál szeptember 20-én, vasárnap 16.30-kor kezdődik ez az exkluzív program. (X)
Piacozás korán kelés nélkül
A termelői piacok nyáron eléggé zsúfoltak, és parkolóhelyet is alig lehet találni. Nem biztos, hogy ősszel sokkal jobb a helyzet, de a hangulat miatt legalább egyszer érdemes megnézni valamelyiket. A "klasszikus" Káptalantóti piacon az a jó, hogy nem kell korán kelni, kivéve, ha nem a kecskesajtra megyünk, mert az néha elfogy a délelőtti órákban. Az idei szezon újdonsága a Krúdy kedvenc étkezéséről elnevezett Gábli, ahol elképesztő sajttortákat és bitang erős kávét adnak.
Tihanyban a "régi piac", a révnél az Art Placc jelent alternatívát, Hévízen pedig készüljön fel arra, hogy nagyon sokan vannak, szezontól függetlenül. Ha nem akar tömeget, nézze meg a köveskáli termelői piacot szombatonként. A közelben található Kővári kecskefarmon pedig tanúja lehet, hogy zajlik az élet egy gazdaságban, hogyan tartják az állatokat, és vásárolni is lehet a helyi húsokból, sajtokból és lekvárokból. A mangalicával viszont ne barátkozzon, nem érdemes.
Jacuzzi és naplemente
Nem lehet már strandolni? Irány valamelyik wellness-szálloda, vagy környékbeli fürdő! Az egyik leghangulatosabb és legkellemesebb program ilyenkor az, ha egy jacuzziból nézzük a késő őszi balatoni naplementét.
A nyáron telt házas szálláshelyek közül több olyan is van, amelyik wellnessrészlegét külsős vendégek számára is használhatják, így akkor is szaunázhatunk egy jót, ha egyébként nem wellnesshotelben szállunk meg. Ilyen például a vonyarcvashegyi Zenit Hotel Balaton is, a déli parton meg a Galerius fürdőt érdemes kipróbálni Siófokon. Aki pedig gyógyvízre vágyik, átruccanhat Hévízre vagy Kehidakustányba is.
Pisztrángok és reformkori ruhák
Felejtse el, amit a lelassulásról írtunk, amennyiben részt vesz valamelyik fesztiválon! A helyi települések ugyanis rengeteg programot találnak ki az őszre. Ha önnek a teljes nyugalom jelenti a kikapcsolódást, és annak örül, hogy nem találkozik végre senkivel néhány napig, jobb, ha kerüli a fesztiválok helyszíneit. De ha imádja a nyüzsgést, akkor nem fog csalódni.
Balatonfüreden például reformkori ruhákba öltözve sétálgatnak az emberek, Balatonszárszón mindent eláraszt a csokoládé, Siófokon a pálinka, Szigligeten a süllő, Tihanyban a garda, Tapolcán pedig a pisztráng. Ezenkívül egymást érik a különféle szüreti napok és búcsúk, de lesznek vitorlásversenyek, sportrendezvények is, pl. november közepén is lefuthatja a maratont vagy a félmaratont Siófokon.