Nézze meg, hogyan szüretelik a fenséges óriástobozú fenyőket

A Folly idén is nyitvatartási időben rendezi meg a tobozszüretet az öthektáros, badacsonytomaji arborétumban. November 7-én alpintechnikával szüretelik le az óriástobozú fenyők, az andalúziai jegenyefenyők és a tengerparti fenyők tobozait, hiszen ezek a tűlevelűek akár több tízméteresre is megnőnek. Az eseményt vezetett arborétumi séta és gyerekprogramok is kísérik - derül ki a szervezet közleményéből.

Panoráma a Folly arborétum fenyőmúzeumábólForrás: János Korom Dr./commons.wikimedia.org

Egyedülálló élmény a Pinus coulteri, óriástobozú fenyők tobozszüretének megtekintése, hiszen a fák 10-15 méter magasak, érett tobozaik pedig 30–40 cm hosszúak és 10–20 cm szélesek is lehetnek. Éppen ezért csak alpintechnikával szüretelhetők szakember segítségével. A Follyban található egyik példány már 80 éves, a negyedik generációs tulajdonos, Folly Réka nagypapája ültette, a másik fa 60 éves, és még az édesapa, Folly Gyula ültette.

Az ugyancsak szüretelésre váró három andalúziai jegenyefenyő (Abies pinsapo) életkora is eléri az 50-60 éves kort, de a két tengerparti fenyő (Pinus pinaster) is már 40 éves. Előbbit a látogatók arról is felismerhetik, hogy erősen viaszolt tűlevelei miatt műfenyőhatást kelt, utóbbi a kéttűs fenyők között a leghosszabb tűvel rendelkezik, látványos méretű, szép formájú tobozai vannak, kidudorodó pikkelycsúcsokkal.

A tobozokat magfogás céljából szüretelik, így nem vihetők el, de a szüret napján a Folly egy-egy duglászfenyő, atlaszcédrus, feketefenyő vagy simafenyő tobozt ad ajándékba az odalátogatóknak.(Rossz idő esetén az esemény pótnapja: november 14., szombat.)

A tobozszüretet gyerekprogramok és vezetett arborétumi séta is színesíti, ez utóbbin a negyedik generációs dédunoka, Folly Réka tulajdonos mesél majd a kert történetéről és kincseiről. A gyerekeknek szervezett kalandos séta során a kicsik megismerhetik az őszi arborétum növényeit, felfedezhetik az állatok nyomait, a kirándulás során szerzett kincsekből pedig a kézműves foglalkozás során levél- és terméskarkötőket készíthetnek.

A látogatókat egy külön erre a napra összeállított speciális belépővel várják, amely a belépés mellett tartalmaz egy pohár forralt bort, forró alkoholmentes puncsot vagy teát, valamint egy csomag atlaszcédrusmagot is. A speciális jegy árairól a Folly honlapján és Facebook oldalán tájékozódhat

Program

2020.11.07. szombat (rossz idő esetén pótnap: 11.14. szombat)

· 10.00 óra: Arborétum nyitás

· 10.30 óra: vezetett túra indul a Nádasház elől Folly Réka vezetésével*

* a részvétel regisztrációhoz kötött, jelentkezni 10.26-tól a zsoldos.natalia@folly.hu e-mail címen lehet. A csoport maximális létszáma: 20 fő, a sétán való részvétel díja: 1000 Ft/fő.

· 11.00 órától: Pinus coulteri tobozszüret

· 11.00 órától: gyermekprogram (10 év alattiaknak, gyülekező a Nádasház előtt)

· 14.00 órától: gyermekprogram (10-14 év közöttieknek, gyülekező a Nádasház előtt)

· Napközben: Abies pinsapo és a Pinus pinaster tobozszüret

· A speciális jegy árairól a Folly honlapján és Facebook oldalán tájékozódhat.

Pinus coulteri

A Pinus coulteri, vagyis az óriástobozú fenyő az északi félteke legnagyobb tobozt nevelő fenyője. Eredeti élőhelye az Amerikai Egyesült Államokban van, Kalifornia száraz, törmelékes hegyoldalában. Vonzerejét tobozának mérete, súlya és különleges megjelenése adja. 30 centiméter hosszú, sárgásbarna gyantás, pikkelyei horgas csúcsúak.

Pinus coulteriForrás: Eugene Zelenko/commons.wikimedia.org

Abies pinsapo

Az andalúz jegenyefenyő sajátos alakú, dísznövényként Magyarországon is terjedő örökzöld. A jegenyefenyőktől szokatlan módon a meleg, száraz, napos helyeket kedveli, kiválóan tűri a szárazságot és a meszes talajt. Szekcionált hajtásnövekményei miatt úgy is nevezik, hogy kolbászfenyő. Az extra rövid, lekerekített végű vaskos tűlevelek erősen viaszoltak, ezért tapintásra műanyag hatást keltenek, mintha egy műfenyőt érintenénk. Fiatal korában gyönyörű formájú, nagyon látványos dísznövény.

Abies pinsapoForrás: Tree-species on Flickr/commons.wikimedia.org

Pinus pinaster

A magyar nevén tengerparti vagy föveny fenyő a Földközi-tenger mellékén őshonos erdőalkotó fenyő, széles, többnyire lapos, kissé szétterülő koronával. Főleg a sovány, savanyú homokos talajokat kedveli, ezért leginkább a dűnéken és a partközeli helyeken találjuk meg. A mediterrán élőhelyén kívül viszonylag ritkán láthatjuk díszfaként. A kéttűs fenyők között a leghosszabb tűvel rendelkezik, látványos méretű, szép formájú tobozai vannak, kidudorodó pikkelycsúcsokkal. Pionír növény, az egyedek gyorsan nőnek.

Pinus pinasterForrás: SABENCIA Bertu Ordiales/commons.wikimedia.org

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek