Meglepő karácsonyi szokások a világban - A különböző nemzetek szokásai között meglepő és izgalmas eltérések vannak. Utánajártunk, hogyan ünneplik a karácsonyt világszerte.
Meglepő karácsonyi szokások a világban
Izland
Itt az ünnep már december 11-én elkezdődik, a legenda szerint ugyanis ilyenkor jön le a hegyekből az első karácsonyi csibész, egy manószerű szerzet. A jó gyerekek cipőjébe ajándékot, a rosszakéba krumplit helyez. Őt 12 társa követi, és a karácsony csak akkor ér véget, amikor január 6-án a utolsó is hazatér.
Finnország
Karácsonykor a finnek a halottaikról is megemlékeznek, és gyertyát gyújtanak a temetőben. Nem marad el a szaunázás sem, az ünnepi vacsorát pedig tradicionálisan akkor szolgálják fel, amikor az első csillag felbukkan az égen.
Grönland
A szigetországban leginkább az éghajlat és a helyi állatvilág miatt sajátos az ünnep. A fenyőfák nem tűrik az ottani hideget, ezért külföldről importálják őket, az ünnepi asztalra pedig fóka- és bálnahús kerül. A gyerekek Télapónak szóló leveleit egyébként a fővárosban, Nuukban gyűjtik, egy hatalmas postaládában.
Spanyolország
Az ünnep hasonlóan zajlik, mint más európai országokban, a kicsik azonban nem a szentestét várják izgatottan, hanem a január 5-ei felvonulást és a másnap reggelt. Nekik ugyanis a három napkeleti bölcs hozza az ajándékokat vízkeresztkor.
Fülöp-szigetek
A szigetvilág emblematikus ünnepi díszei az ún. parolok, a világító, legtöbbször csillag alakú függődíszek. Úgy tartják, hogy itt a leghosszabb a karácsonyi időszak, hiszen a parolok már szeptemberben felbukkannak az utcákon, de hivatalosan december 16-ától, a Simbáng Gabi nevű misesorozat kezdetétől vízkeresztig tart az ünnep.
Mexikó
A helyi karácsony egyik sajátos eleme egy körmenet, amely felidézi Mária és József szálláskeresését Betlehemben. Ezután elérkezik a gyermekek kedvenc szokása, a piñaták összezúzása. Ezekből a papírból készült, hatalmas díszekből édességek és játékok hullanak ki – a kicsik legnagyobb örömére.
Nigéria
Afrikában területenként eltérő szokások kapcsolódnak a karácsonyhoz, de még Nigériában is akadnak különbségek. Míg a déliek rizzsel készült pörköltet, babot és sült banánt, addig az északiak inkább a Tuwo shinkafa nevű, hússal felszolgált rizsfelfújtat fogyasztják. Mivel az országban elterjedt a keresztény vallás, ezért többnyire hasonlóan ünnepelnek, mint mi: misére járnak, a család összegyűlik vacsorára, sőt, akik megtehetik, még ajándékoznak is.