Vendégszerető árusok, pöttyös edényekben rotyogó forralt bor, kézműves édességek és színes izzóktól ragyogó rénszarvasok fogadtak minket a határ menti szecessziós város karácsonyi forgatagában. Az alábbiakban Szabadkára kalauzoljuk olvasóinkat.
Hagyományos pöttyös dzsezvában főztek nekünk forralt bort
Sétány fölött csillogó hópelyhek és színes fényfüzérek, a 2020-as év közeledtére emlékeztető évszám és kézműves termékekkel teli faházikók fogadtak minket Szabadka központjában. Vetettünk egy pillantást a mindig szép szecessziós Városházára, majd belevetettük magunkat a karácsonyi vásár sűrűjébe.
Már az első házikók egyikénél megálltunk, ugyanis kiszemeltük, hogy piros pöttyös, zománcos dzsezvában és kis lábasokban forralják a fűszerezett borokat. 100 dinárért, azaz nem egész 300 forintért vásároltunk belőle három decit, de aki nem elégszik meg ennyivel, 150-160 dinárért fél litert is rendelhet. A forró, ízletes italt az óriás, újrahasznosított díszektől tündöklő karácsonyfa alatt ittuk meg, majd további finomságokra éhezve folytattuk utunkat a Winterfest kézműves utcájában.
Csacska cukorkaárus és finom lekvárok között lavíroztunk
Sokan mondják, hogy a Balkánon közvetlenek és vendégszeretőek az emberek, akik gyakran humorral fűszerezik meg az idegenekkel folytatott beszélgetéseket. Ezt igazolta a színes cukorkák és csokoládék mögött álldogáló vajdasági nő is, aki úgy fogadott minket, mintha világéletünkben ismertük volna egymást.
Miután egy-két szóban megjegyezte, hogy népszerű a portékája, azonnal meg akarta vetetni velünk is az egész pult tartalmát. Nagy lendülettel magyarázta, hogy mennyi ízben kapható a ratluk, amit Magyarországon szultánkenyér néven ismernek. Mi mégis inkább csokirudacskákat vettünk, ami megérte a 100 dinárt, 100 gramm édességet kaptunk cserébe. A kiszolgálás után jó nagy hanggal "Ciao Baby"-t köszönve búcsúzott el az árus, és utánunk kiabált, hogy térjünk vissza máskor is.
A csoki ízével a szánkban sétáltunk tovább kopaoniki lekvárokkal és szabadkai mézekkel szemezni, majd élveztük a helyi sütemények illatát és a csillogó, cukros alma látványát. Aki inkább megszokott ízre vágyik, annak kürtöskalácsot érdemes vásárolni. Diós, fahéjas, mogyorós, kókuszos, vaníliás és mogyorókrémes ízben is kapható. Az ára ízesítéstől függően 150-200 dinár, átszámolva 450-600 forint körül mozog.
Elidőztünk a Vajdaság egyetlen kalapkészítő mesterénél
Melegnek tűnő női kalapok, elegáns férfi fejfedők és bársonyból készült sapkák sorakoznak Bandi bácsi, vagyis Radler András standjánál. Feleségével évtizedek óta készítik hagyományos eljárással a kalapokat, amik most a karácsonyi vásárban is felkeltik az emberek érdeklődését.
Horgolt gyereksapkák, kötött felnőtt sapkák és varrott kézműves portéka is található az idős úr asztalán. Kiderült, a lánya is kézműves, így az ő termékeit is kihozta árulni. Egyedi, textilből készült ajándék tahát bőven akad nála. Bandi bácsi szívesen és hosszan mesél a mesterségről, és arról is, hogyan lett az egész családból kézműves, érdemes meghallgatni.
Nosztalgiáztunk egy kicsit a fajátékok között is
Tovább sétálva ugyanis több olyan standot találtunk, ahol gyerekjátékokat árultak. Nekünk mégis a fából készült kisvonatok, a fakerekeken álló cicák, krokodilok és dínók tetszettek a legjobban. Valahogy a gyerekkorunkat idézték fel, amikor még kevés, de minőségi játék került a fa alá.
Egy kedves nő árulta a nosztalgikus faragványokat, aki már 500-600 dinárért is tudott szép játékokat mutatni. Ajtódíszeket és karácsonyfadíszeket is lehet nála vásárolni.
Más árusoknál mesekönyveket, téli sapkát, sálat, és vicces karácsonyi mintás zoknikat is találunk, ha esetleg kicsiknek keresünk meglepetést.
Gyerekekkel ne hagyja ki a vásár idei sztárjait!
A karácsonyi vásárból kikanyarodva, a jelenleg téliesített kék Zsolnay-szökőkút közelében a már évek óta visszatérő világító hóemberek, egy mackó és a Mikulás mellett idén két rénszarvas is fénylik.
A szarvasok érdekessége, hogy egy gomb megnyomására a kisebbik állat orra pirosra vált. A mókát imádják a gyerekek, és a forgalmasabb estéken sorba kell állni, hogy közös fotót készíthessünk az idei kavalkád legérdekesebb figuráival. És ha már a fotózásánál tartunk, szintén újdonság a szabadkai forgatagban a fotó kabin, ahová bárki beülhet pár mókás pillanatot megörökíteni, amit nyomtatott formában haza is vihet magával emlékbe.
A szomszédos szecessziós város karácsonyi fesztiválja minden nap este 9 óráig várja a nézelődőket. Mivel Szerbiában az Ortodox karácsonyt és újévet is ünneplik, még újév után is ellátogathatnak ide egy kis ünnepi hangulatért. A szabadkai Winterfest január közepéig tart nyitva.