Az Olasz Gasztronómiai Világhetet 2019. november 18. és 24. között, immár negyedik alkalommal rendezik meg 110 országban, köztük Magyarországon is, ahol az olasz konyhával kapcsolatban 4500 rendezvényt szerveznek. A nagyszabású szakmai és nagyközönségnek is szóló világhetet az olasz kormány, az olasz Külügyi- és Nemzetközi Együttműködési Minisztérium és egyéb intézmények szervezik azzal a céllal, hogy népszerűsítsék a minőségi konyhát, annak minden aspektusával együtt: kultúra, kutatás, innováció, biodiverzitás és a régiók identitása – hangzott el az Világhét programjait bemutató 2019. november 16-i sajtótájékoztatón, a Olasz Nagykövetségi Rezidencián.
A tájékoztatón, ahol a programok és különböző rendezvények bemutatása alatt látványfőzést is tartottak, azt is megtudtuk, hogy az Olasz Gasztronómiai Világhét a 2015-ös Világkiállítás után gondolásaként jött létre. Ugyanis mindkét nagyszabású eseményen az olasz táplálkozásfilozófia, a táplálkozási ismeretek és a fogyasztók megfelelő tájékoztatásának a fontosságát állt a középpontban. Az elmúlt három évben a Gasztronómiai Világhét célkitűzései 110 országot ragadtak meg és több mint 4500 rendezvény rendeztek a témákban.
A Világhét gazdag programkínálatot nyújt és az idei év központi témája a tudatos táplálkozás és az ízléskultúra lesz. A főszerepeket pedig a rizottóra, a nyers pármai sonkára, a parmezánra, a modenai balzsamecetre, az extra szűz olívaolajra és a borra osztották.
A szombati sajtótájékoztató ideje alatt a dél-olaszországi Puglia tartományból származó Cristina Bowerman, Róma első és egyetlen Michelin-csillagos séfje mutatta be a jelenlevőknek, hogy mi a tökéletes risotto titka, ha már egyszer ez az egyik főszereplője az idei Világhétnek. A római Glass Hostaria étterem séfje Itália konyhaművészetének egyik leghitelesebb és legelismertebb szereplője, aki az Olasz Ízek Nagykövetei Egyesületének elnöke is. Amit mi most megtanultunk tőle, és tovább is adjuk a titkot, hogy a risottót só nélkül is megfelelően sóssá lehet tenni. Méghozzá a rizs mennyiségéhez passzoló Ajókával, más néven ringlivel, azaz szardellával. Halíze ugyanis egyáltalán nem, de a sóssága kiérződik az ételben, amit Cristina a főzés végén frissen reszelt narancshéjjal kerekített le. Mondanunk sem kell, hogy mennyire finom volt.
♦ November 19-én kedden Luisa Torri egyetemi tanár, a pollenzói Gasztronómiai Tudományok Egyeteme Érzékszervi Vizsgálatok Laboratóriuma Igazgatójának vezetésével a balzsamecet alapanyagául szolgáló mustok illatait fedezhetjük fel a lágy textúrájú parmezán sajt kíséretében. Este az „Ízlés szerint fűszerezve" c. film vetítésén „Arturo chef" életénék viszontagságait ismerhetjük meg.
♦ November 20-án szerdán Luisa Torri a pármai sonka különleges ízvilágát ismerteti meg velünk, megkóstolhatjuk két cég sonkáját és felfedezhetjük a közöttük lévő különbségeket. Este egy érdekes, a „Leonardo és a bor" c. dokumentumfilm segítségével – 500 évvel a halála után – megismerhetjük a nagy lángelme, Leonardo da Vinci szőlőültetvényeit. A filmvetítés után Vinci-beli borokat kóstolhat a közönség.
♦ November 21-én csütörtökön egy, a Nebih-hel közösen szervezett konferencián a vendéglátóiparban dolgozóknak nyújtunk hasznos információkat; csütörtök délelőtt egy szakmai borkóstolóval egybekötött szemináriumra is sor kerül, este pedig egy borszakértő és egy séf mesélnek az ételek és a borok párosításáról. A részletes programot megtalálják az Olasz Nagykövetség és az Olasz Kultúrintézet honlapján is.
A filmvetítésekre a belépés ingyenes, de regisztrációhoz kötött, kötelező helyfoglalás november 18-ig: iicbudapest@esteri.it