Újabb waterloo-i csata lesz
Újrajátsszák a Bonaparte Napóleon sorsát megpecsételő waterloo-i csata legfontosabb mozzanatait az ütközet 200. évfordulóján, június 18. és 21. között az eredeti helyszínen, a Brüsszeltől mintegy 20 kilométerre délre lévő Waterloo település melletti domboldalakon – írja az MTI. A harctéren mintegy 5000 korhű jelmezbe öltözött katona küzd majd 360 ló, csaknem 100 ágyú és a legkorszerűbb fény- és pirotechnikai eszközök segítségével.
A program hivatalosan Charles Michel belga miniszterelnök megnyitó beszédével veszi kezdetét június 18-án délelőtt 11 órakor, abban az időpontban, amikor a krónikák szerint az első francia tüzérségi lövedékeket kilőtték az angol állásokra. Ezen az estén Luc Petit rendező és dizájner Inferno című előadását mutatják be, a következő estéken pedig már igazi csatajelenetek várják a nézőket. Június 19-én a waterloo-i csata első részét, a napóleoni haderő támadását játsszák újra, június 20-án pedig az angol-porosz-holland szövetségesek ellentámadása lesz műsoron. Napközben korabeli haditechnikai érdekességekkel, fegyverekkel, az egykori katonaélet kellékeivel és a tábori kantin fogásaival ismerkednek meg az érdeklődők.
A bicentenáriumi rendezvényekre mintegy 200 ezer látogatót várnak, a programokra az összes jegy elkelt már hetekkel ezelőtt. A kétszáz évvel ezelőtti győztes hatalmak képviseletében jelen lesznek az érintett európai uralkodóházak tagjai, Fülöp belga király és felesége, Matild királyné, a holland királyi pár, a luxemburgi nagyherceg, Károly herceg angol trónörökös és Kamilla hercegnő, valamint Edward kenti herceg, II. Erzsébet angol királynő unokatestvére. Meghívást kaptak a csatában vezető szerepet játszó magas rangú tábornokok leszármazottai is.
A Napóleon megalázó vereségével végződő csata 200. évfordulóját ünneplő Belgium lelkesedését vegyes érzésekkel figyelte hónapok óta a csata vesztese, Franciaország, ahol sokan ma is elérzékenyülve beszélnek a rövid életű napóleoni császárság dicsőségéről. Az elmúlt hetekben kiéleződött a vita Párizs és Brüsszel között, amiért Belgium kéteurós érmét akart kibocsátani az évforduló alkalmából. Belgium végül kompromisszumos megoldásként nem hivatalos pénzt, hanem két és fél eurós emlékérmet bocsátott ki az esemény alkalmából. Franciaország végül is belgiumi nagykövetével képviselteti magát az emlékünnepségen, és hasonlóan döntött Németország is, amely pedig a waterloo-i csatában komoly szerepet vállalt a napóleoni seregek legyőzésében.