Nincs pénze fürdőben ázni? Kutyuljon gyógyvizet a kádban!

Emlékeznek még a nyolcvanas évek sárvári termálkristályos reklámjára? Ma már nem gyártják, bár fürdősóból van helyette száz másik. Utánajártunk, vajon ugyanazt a gyógyvizet lehet-e előállítani ezekből, mint amivel a gyógyfürdők medencéjében is találkozunk.

Mert a gyógyturizmusra berendezkedett települések szállodáiban minimum tíz-tizennégy napos, különböző kezelésekkel kiegészített gyógykúrát javasolnak ahhoz, hogy érezhető eredményt tapasztaljunk akár a gyógyvíz hatásából. A kerületi reumatológus szakorvosok is jellemzően tíz alkalmas OEP-támogatott fürdőlátogatásokat írnak fel és javasolnak a mozgásszervi betegeknek, hogy munka előtt vagy után ázzanak legalább húsz percet a legközelebbi gyógyfürdőben. Arról, hogy vajon kiválthatjuk ezt a gyógyvizet dobozban árult fürdősókkal, szakértőt kérdeztünk.

Gyógyvíz és felüdülőhely, nem csak reumásoknak!

Hajdúszoboszló ma már nemcsak a reumások Mekkája, hiszen napjainkra a város büszkélkedhet Európa legnagyobb fürdőkomplexumával, ahol Gyógyfürdő, Strand, Aqua-Palace, Aquapark várja a gyógyulni-, wellnessezni és szórakozni vágyókat. A gyógyvízben való fürdőzés, a relax szolgáltatások és a sok-sok vízi élmény egész évben garantált Hajdúszoboszlón. (X)

Szelíd gyógymód, de hatásos

Röviden így foglalta össze Dr. Majorosi Emese, a Budai Egészségközpont munkatársa a dobozban vagy az egy alkalmas kádfürdőhöz használható tasakokban árult gyógysók hatását. Azt mondja, a lényege mindnek ugyanaz: a fürdő gyógyvízének ásványi anyagait vonják ki, és csomagolják be olyan mennyiségben, hogy egy átlagos kád vízben oldva az eredeti gyógyvíznek megfelelő töménységű oldatot kapjunk. És ez a meghatározott mennyiségű ásványi anyag az, amely képes lesz kifejteni gyógyító és a szervezetet regeneráló hatását.

Az évek óta zárva tartó fürdőt a legrégebbi budapesti gyógyfürdőnek tartják (XVI. században még a törökök építették), vizét ízületi bántalmak, gerincmegbetegedések, porckorong-sérülések, idegzsába, keringési zavarok és asztmás megbetegedések kezelésére használtákForrás: Rácz Fürdő


"A fürdő gyógyvízének ugyanazon hatóanyagai kerülnek bele otthoni kádunk fürdővizébe, annak minden gyógyító és nyugtató hatásával együtt. De ebben az esetben is oda kell figyelni az eredeti gyógyvíz hőmérsékletére! Ha termálvízről van szó, akkor otthon is hasonló hőmérsékletű fürdőt kell készíteni, mint a gyógyfürdőben" - fogalmazott a szakértő, miközben hozzátette, a gyógyvizek jótékony hatását évszázadok óta ismerik, sokan mozgásszervi, nőgyógyászati vagy bőrbetegségekre használják, de ahogy a gyógyfürdőkben, úgy otthon is vannak ellenjavallatai ezen fürdőkúrák használatának.

"A legfontosabbak ezek között is a fertőző betegségek, a gyulladásos betegségek akut szakaszai, a magas vérnyomás és a bőrfertőzések. Ezeket leszámítva bátran ajánlható az otthoni gyógyfürdők a közösségi fürdőzések alternatívájaként annak figyelembe vételével, hogy otthon is kúraszerűen kell alkalmazni a termékekhez mellékelt használati útmutatók szerint".

Ezeket a sókat bátran szórhatja

Az illatszerboltokban és patikákban számos olyan fürdősót találunk, melyeket híres sóbányák vagy gyógyvizek értékes ásványi anyag-tartalmával árulnak. Ilyen például a parajdi gyógyfürdő bedobozolt sója is, amelynek hatására a kis erdélyi település komplett gyógyturizmust épített. Sóbányájában két éve egy újabb szintet is megnyitottak a turisták előtt, ahol a légúti megbetegedésekben szenvedők különböző gyógykezeléseken vehetnek részt.

A parajdi sóbányában nemcsak egy kis betlehem áll, a 20 méter széles, 12-18 méter magas járatokban az elmúlt években már kalandparkot, játszóteret, mozit és vendéglőt is kialakítottak a látogatók számáraForrás: Travelo


"A hivatásos tornászok időnként ide járnak felkészítő táborba. A széndioxid tartalom magasabb, ezért többet kell lélegezni, és az oxigénnyomás is a duplája a felszíninek, ez több mozgásra serkenti a tüdőt és a szerveket. Az itteni edzés dupla olyan megerőltetést jelent, mint amit a felszínen ennyi idő alatt el tudnánk érni" – fogalmazott néhány éve a bányabeli idegenvezetőnk, amikor legutóbb Székelyföldön jártunk. Azóta pedig minden évben egyre többen keresik a parajdi sóbányát, amelynek sóját különböző illóolajokkal fűszerezve 1500 forint körüli áron fürdővízbe is kínálják másfél kilós kiszerelésekben.

De nagyon hasonló a HerbaDoctor kénes-jódos Erdélyi Gyógysó nevű terméke is, amelyet Európa egyik legjobb minőségű sójaként tartanak számon a benne megtalálható, parajdi sóbányából származó 84-féle ásványi anyaga miatt. Ez például - ahogy a gyártója fogalmaz -abban különbözik a többi, minőségileg gyengébb, mosott sótól, hogy nem vonják ki belőle a természetes olajesszenciát is tartalmazó iszapot, amelyet egyébként a gyógyászat is gyakran használ iszapkezelésekhez. Ezt a sót negyed kilós dobozban 1600 forint körüli áron lehet megtalálni webáruházakban.

Parajdi fürdősó-készletForrás: Travelo

Néhány éve pedig Bükfürdő gyógyvizének sókristályait is bedobozolták, amelyek mivel kellően porszerűek, ezért gyorsan oldódnak a vízben. Sokan már csak azért is kedvelik, mert oldódás közben a jellegzetes gyógyfürdő illata tölti meg a fürdőszobát. Ezt főleg derékfájásra, a nyakizmok merevségére és izomfájdalmakra javasolják, szintén egy hosszabb, otthoni kúraszerűen. A fürdőkristály fél kilós kiszerelésben 500 forint körüli áron kapható.

És bár néhány éve még a patikákban is lehetett kapni, mi már a webáruházakban sem találtuk a Solimar Holt-tengeri fürdősót, amelyet korábban leginkább pszoriázisos és súlyosabb ekcémás bőrbetegségekre ajánlottak. Persze kádfürdőhöz használt, Holt-tengeri fürdősóként ismert termékek még ma is léteznek. Ezeknél leginkább az a fontos, hogy ne használjunk a fürdéshez szappant és a fürdővizet maximum testhőmérsékletűre melegítsük fel. Még jobb hatást érhetünk el vele, ha utána tiszta vízzel öblítjük le magunkat, majd egy meleg pokrócba beburkolva pihenünk egy órát. Ilyen fürdősót 600 forintos áron találunk, fél kilós dobozban.

Köszönjük néked Sárvár, Sárvári Termálkristály!

Emlékeznek még a dallamra, a nyolcvanas évek sárvári termálkristályáról szóló tévéreklámjára? A márkanevet jelző két szó első hallás után megtapadt az ember tudatában, a padot slendrián módon átugró, és a lépcsőkorláton lecsúszó idős úr alakja pedig észrevétlenül is beégett sokunk retinájába. Mert a reklámból tudjuk, hogy a termálkristály fiatalít, gyógyít, csodákra képes. Éppen ezért néhány évvel ezelőttig még mindig ott volt a drogériák polcain a félkilós papírdobozban árult gyógyvízből előállított fürdősó, amelyet szintén derékfájós nyavalyáink otthoni kúrálására használtunk.

A fürdősót forgalmazó cég azóta megszűnt, és időközben az is kiderült, hogy a fürdősót nem a sárvári, hanem a közeli Rábasömjén kútjának gyógyvizéből állították elő. A Sárvári Gyógy- és Wellnessfürdő sem ezt a kutat használta, és a mai napig is egy másik talajrétegből, saját kútból veszi a gyógyvizet a balneoterápiás kezeléseihez.

Ennek ellenére amíg lehetett kapni a termálkristályt, a gyógyfürdő is használta a kádfürdős kezeléseihez. Főleg bőrbetegeknél alkalmazták, akik nem szívesen mentek, vagy nem is mehettek a közösségi medencékbe. Aztán amikor kiderült, hogy nem gyártja többet a cég, az utolsó több tonna dobozt is ők vásárolták fel. Arra a kérdésünkre, hogy gondolkodnak-e újabb, saját termálkristály bevezetésében, a gyógyfürdőtől azt a választ kaptuk, hogy már tervben van, de nem só, hanem gél formátumban.

Ha tetszett a cikk, akkor kattintson a tetszik gombra vagy kövessen minket Facebook és Instagram oldalunkon!

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek