A Csonka-féle levélszállító autó, a Ford T-modell és még számos vasúti modell is a Duna-parti épületbe kerül, ahol a Szojuz 35 űrkabin replikáját is kipróbálhatják a látogatók. A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum tárlatából, a városligeti épületének április 15-i bezárása után a Bálna épületében rendeznek kiállítást, amely nyár végétől három évig lesz látható.
A Bálnában 1300 négyzetméteren nyílik válogatott kiállítás a Közlekedési Múzeum tárgyaiból, a Duna-parti épületbe kerül például a Csonka-féle levélszállító autó, a Ford T-modell és a Pente gépkocsik, vasúti modellek, magyar gyártású motorkerékpárok, és kipróbálható lesz a Szojuz 35 űrkabin replikája - közölte a felújításról szóló csütörtöki sajtótájékoztatón az MMKM főigazgatója.
Krámli Mihály hozzátette: a Vasúttörténeti Parkba viszik a jelenleg a múzeum előtt álló 424-es gőzmozdonyt, az épületből pedig a Déli Vasút 1860-as mozdonyát, vasúti kocsikat és villamosokat; más műtárgyakat pedig az Öntödei Múzeumban, az Elektrotechnikai Múzeumban és az intézmény Tanulmánytárában helyeznek el ideiglenesen.
Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes a kezdeményezést méltatva megjegyezte: a gyűjtemény egy részének a Bálnába költöztetése tökéletesen beleillik a főváros által fenntartott, Duna-parti épülettel kapcsolatos koncepcióba, hiszen ott kulturális, turisztikai és élményközpontot szeretnének létrehozni.
Még egyeztetések folynak a kiállítás épületen belüli pontos elhelyezéséről - árulta el Bagdy Gábor, hozzátéve: felmerült a Budapest Galéria alatti kiállítótér, illetve a fejépület alsó kiállítótere is.
Baán László, a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa emlékeztetett: a projekt keretében 2018 tavaszára valósulhat meg a Közlekedési Múzeum eredeti kiviteli tervek szerint történő helyreállítása, az épület így 8 milliárd forintból visszakapja kupoláját és 1945 előtti külsejét, emellett csaknem 4000 négyzetméterrel, térszint alatt is két emelettel bővül.
Az MMKM repüléstörténeti kiállítása május végén zár be a bontásra váró Petőfi Csarnokban; ideiglenes elhelyezéséről még nincs végleges döntés, de olyan megoldást keresnek, amely a gyűjteményt legalább részben láthatóvá teszi - közölte.
Baán László elmondása szerint a repüléstörténeti kiállítás végleges elhelyezésével kapcsolatban még kérdés, hogy önállóan mutassák-e be az anyagot, vagy más nagyméretű járművekkel közös kiállításban. A leendő helyszínnel kapcsolatban több javaslatot is mérlegelnek: felmerült például egy repülőtér-közeli opció, de a Kőbányai úti egykori vasúti járműjavító egyik csarnoka is megoldás lehet - fűzte hozzá.
A Közlekedési Múzeum szombaton 10-től 22 óráig meghosszabbított nyitva tartással és különleges programokkal várja az épülettől ideiglenesen búcsúzni kívánókat; a Záróbuli részletes programja a www.mmkm.hu honlapon érhető el.